Tydzień szczepień 2025
W 2025 r. obchody Światowego Tygodnia Szczepień przypadają na okres od 24 kwietnia do 30 kwietnia, a obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień od 27 kwietnia do 3 maja 2025 r.
W tym roku Europejski Tydzień Szczepień, razem ze Światowym Tygodniem Szczepień, podkreślają ratującą życie siłę szczepionek, które chronią osoby w każdym wieku przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Szczepionki przyczyniły się do eradykacji ospy prawdziwej, niemal całkowitej eliminacji polio i znacząco zmniejszyły obciążenie chorobami takimi jak odra, błonica i tężec.
Pomimo tych sukcesów, każdego roku setki tysięcy dzieci w Regionie Europejskim wciąż nie korzysta z ochrony, jaką oferują szczepienia. Ponadto, stanowczo zbyt wielu starszych dorosłych pozostaje poza zasięgiem ratujących życie szczepionek, takich jak te przeciwko grypie i innym chorobom, którym można zapobiegać. Luki w stanie zaszczepienia utrzymują się, szczególnie w obszarach miejskich. Co więcej, dezinformacja i fałszywe wiadomości na temat szczepionek, migracja i nierówności społeczno-ekonomiczne stwarzają wyzwania w osiągnięciu powszechnego zasięgu szczepień. Te luki narażają społeczności na ogniska chorób zakaźnych, destabilizują gospodarkę i zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu wszystkich mieszkańców.
Niedawny wzrost przypadków krztuśca w Polsce pokazuje szerszy problem związany z chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom i podkreśla kluczową rolę szczepień w zdrowiu publicznym. Badania wskazują, że spadający stan zaszczepienia koreluje ze wzrostem liczby przypadków krztuśca. Podobnie wzrost liczby przypadków odry wskazuje na luki w stanie zaszczepienia. Zanikająca odporność, opóźnione dawki przypominające i populacje o niepewnym statusie zaszczepienia przyczyniają się do pojawiania się nowych ognisk chorób zakaźnych. Wzrost liczby przypadków chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom jest wyraźnym przypomnieniem o znaczeniu utrzymania silnych programów szczepień i świadomości publicznej. Wzmocnienie wysiłków na rzecz szczepień może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się chorób i ochronie zdrowia publicznego.
W 2025 roku skupiamy się na zamykaniu luk w stanie zaszczepienia, aby zapewnić, że więcej osób będzie czerpać korzyści ze szczepień. Aby wesprzeć tę inicjatywę, z przyjemnością udostępniamy materiały informacyjne opracowane przez WHO oparte na dowodach, które mają na celu zwiększenie świadomości, zaangażowanie społeczności i zachęcenie do szerszego korzystania z programów szczepień.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami informacyjnymi!
Załączniki:
- WZW (308,33 kB)
- Tężec (418,21 kB)
- Szczepienia w ciąży w ciąży (545,15 kB)
- Rotawirus (434,19 kB)
- Polio (358,29 kB)
- Odra (360,45 kB)
- HPV (550,33 kB)
- Blonica (472,18 kB)
