Zapraszamy na Europejski Stadion Kultury
ESK to prawie 60 wydarzeń kulturalnych i społecznych, które odbywać się będą od piątku do niedzieli (24-26 czerwca 2022).
ESK jest największym przedsięwzięciem kulturalnym na Podkarpaciu. Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczyna się już w piątek i potrwa do niedzieli. – Rozpoczynający się już jutro Europejski Stadion Kultury ma charakter szczególny. Współpracując przez lata z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Narodowym Centrum Kultury przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia wiemy dobrze jak ważna jest kultura w budowaniu wzajemnych relacji. Pokazuje to kryzys z którym mamy do czynienia za naszą wschodnią granicą i to jak sobie z nim radzimy. Widzimy w jaki cudowny sposób mieszkańcy Rzeszowa i regionu potrafili zaopiekować się i pomóc tym wszystkim, którzy uciekają przed wojną, widzimy jak ludzie dobrze współpracują, porozumiewają się. Dlatego takie projekty jak ESK, będący częścią dużego przedsięwzięcia Wschód Kultury, projekty międzynarodowe, w których kultury się przenikają są szczególne – dają coś fantastycznego w postaci pozytywnych ludzkich relacji. Chciałbym podziękować Narodowemu Centrum Kultury za coroczne, konsekwentne angażowanie się w ten projekt i stawianie festiwalu na coraz wyższym poziomie – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas czwartkowej konferencji prasowej poprzedzającej ESK.
– W piątek rozpoczynamy kolejną edycję festiwalu. Każda z nich jest inna, za każdym razem wprowadzamy coś nowego. Szukamy świeżych pomysłów, inspiracji, pokazujemy nowe trendy w kulturze. Cieszę się bardzo, że program drugi telewizji publicznej będzie na żywo transmitował wyimek tego festiwalu. Wyimek, ponieważ ESK to prawie 60 różnych wydarzeń. Zresztą słowo festiwal jest w moim odczuciu nie do końca pojemne, nie pokazuje ogromu wydarzeń, które zostały przygotowane. Duża scena festiwalowa, ale również wieczorem dla wyciszenia silent disco, spotkania z artystami, kuratorami, teatr – podkreślał prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Ten projekt jest więziotwórczy i kulturotwórczy. Łączy różne miasta: Rzeszów, Lublin, Białystok, Warszawę, które w różnych konfiguracjach ze sobą współpracują. To również projekt o charakterze międzynarodowym. Głównym motywem obecnie jest dla nas Ukraina i ukraińscy artyści. Ale warte podkreślenia jest to, że my nie działamy reakcyjnie i Ukraina akurat tylko w tym roku jest specjalnym gościem podczas festiwalu. Co roku podczas Wschodu Kultury artyści z Ukrainy świetnie współpracowali z artystami polskimi. Ta współpraca ma już długą tradycję – mówił prof. Wiśniewski.

W piątek, pierwszego dnia ESK w parku Sybiraków odbędzie się Koncert Główny. Tegoroczny ma hasło „Odzyskać równowagę”. Podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej – wykonają własne utwory i zagrają w kolektywach. Koncert rozpocznie się gitarowym wykonaniem hymnu Ukrainy. Następnie na scenie zaprezentuje się Kaśka Sochacka. Po nie wystąpią kolektywy. Stworzą je Afromental i Tautumeitas z Łotwy, Viki Gabor i Malena z Armenii, Król i Alyona Alyona z Ukrainy oraz Ania Rusowicz i Julia Belei. Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 20.
Szczegółowy program ESK 2022 dostępny jest na stronie internetowej: https://stadionkultury.pl/program.
Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu ESK znajdziecie również w naszym Kalendarzu Imprez.
Konferencja prasowa dotycząca ESK z udziałem prof. Rafał Wiśniewski, dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz Prezydenta Konrada Fijołka


