14. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy za nami. Pełna sala, znakomici goście i wyjątkowa atmosfera

W miniony weekend w Rzeszowie odbył się 14. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata. To była wyjątkowa edycja! Do stolicy Podkarpacia przybyli znakomici goście – podróżnicy, globtroterzy i sportowcy. Nie ma co się dziwić, że sala w Kinie Zorza w każdy wieczór wypełniała się do ostatniego miejsca! Co działo się podczas rzeszowskiego „święta podróżników”?

W piątkowy wieczór Festiwal otworzył Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. Tego dnia swoje prelekcje mieli Dominika i Marcin Kozłowscy, Adam Wajrak i Joanna Pajkowska. W ramach współpracy z LOTTO gościem Festiwalu był Andrzej Bargiel – ambasador marki. Jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi i zjechał z niego na nartach. Wśród publiczności ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja Adama Jarniewskiego, który przyjechał do Rzeszowa ze swoją rodziną z Grenlandii. W czasie festiwalu można było spotkać się także z Kasią i Łukaszem Gawlas – vlogerami Podróżovanie i zobaczyć, jak wygląda przerobiony przez nich camper. Podziw widzów wzbudzili Jan Koza, Krzysztof Klepek i Tomasz Ostrowski – ratownicy z Grupy Bieszczadzkiej GOPR, skialpiniści, którzy wykorzystują swoje umiejętności zarówno podczas działań ratunkowych, jak i startów w zawodach. Wiele osób przyszło specjalnie na spotkanie z Markiem Niedźwieckim i z przyjemnością słuchało jego australijskich opowieści. Tego głosu nie da się pomylić z żadnym innym. Rowerowy akcent w programie pojawił się za sprawą prelekcji Marii Garus. Iwona Marczak wraz ze swoją mamą inspirowały do zwiedzania świata w takim duecie. Paweł Kunz zdradzał sposoby na tanie podróżowanie po świecie. Natomiast gratką dla miłośników fotografii było niewątpliwie zarówno spotkanie, jak i warsztaty z Krystianem Bielatowiczem – ambasadorem Panasonic.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Akademia Młodych Odkrywców. Ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży z rzeszowskich i podkarpackich szkół wzięło udział w bezpłatnym bloku edukacyjnym pod hasłem „Podkarpacki Odkrywca – Ignacy Łukasiewicz”. Prelegenci na pewno zainspirowali uczniów do wybrania się na wycieczkę po Podkarpaciu, ale także może namawiania rodziców, żeby wspólnie ruszyć gdzieś dalej w świat.

Frekwencja i zainteresowanie Festiwalem przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Po dwóch latach organizacji imprezy w formule online i hybrydowej mieliśmy pewne obawy, jak będzie wyglądać powrót do tradycyjnych spotkań. Ale okazuje się, że Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy w Rzeszowie po 14 latach jest na tyle rozpoznawalną marką, że przychodzą i przyjeżdżają na niego nie tylko mieszkańcy miasta i województwa podkarpackiego, ale także liczne grono osób z województw ościennych i takich miast jak Wrocław, Warszawa czy Kielce. Bardzo nas to cieszy – mówi Bartek Piziak, dyrektor Festiwalu.

Na 14. Podkarpackim Kalejdoskopie Podróżniczym nie zabrakło wątków lokalnych. Gościem specjalnym był Łukasz Czepiela – mistrz świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, pilot sportowy i pilot samolotów rejsowych, pochodzący z Rzeszowa, który pierwsze lotnicze kroki stawiał właśnie na lotnisku w Jasionce, a dzisiaj jest jednym z bardziej znanych pilotów na świecie. Festiwal zakończył się seansem filmu „Godspeed, Los Polacos”, którego jednym z bohaterów jest honorowy obywatel miasta Rzeszowa – Piotr Chmieliński. Liczymy, że pojawi się on wśród gości Kalejdoskopu, być może w przyszłym roku na kolejnej już 15. jubileuszowej edycji.

  1. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy z końcem niedzieli przeszedł do historii. To był niezapomniany weekend, pełen emocji, wzruszeń, rozmów i podróżniczych inspiracji. Do zobaczenia w przyszłym roku. 
  2. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego – Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pana Konrada Fijołka.

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Gran Canaria, Partnerem Generalnym – LOTTO, Partnerem Złotym – ERGO Ubezpieczenia Podróży, Partnerami – Miasto Rzeszów i Województwo Podkarpackie, Partnerem Logistycznym – AUTO-RUD, Partnerem Fotograficznym – Panasonic, a Partnerami wydarzenia – rzeszowski Urban Lab oraz Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR, zaś współorganizatorem – Kino Zorza.

źródło: materiały prasowe

PKP – otwarcie wydarzenia (mat. prasowe)
PKP – Ł. Czepiela (mat. prasowe)
PKP – spotkanie z A. Bargielem (mat. prasowe
PKP – goście – (od lewej P. Kunz, A. Bargiel, J. Pajkowska, A. Wajrak, M. Kozłowski, D. Kozłowska) (mat. prasowe)
PKP – GOPR (mat. prasowe)