200 drzew posadzonych nad Wisłokiem w Rzeszowie

Rzeszów włączył się do akcji „Czyste, zielone miasta”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. We wtorek przy ul. Jarowej posadzonych zostało 200 drzew: dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych.

– Rzeszów, obok takich miast jak np.  Kopenhaga, Amsterdam, Madryt, Malmo, Lizbona i Mediolan, uczestniczy w „Misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 r.” Celem tego projektu jest prowadzenie działań, które zbliżą nasze miasto do neutralności klimatycznej. Przypomnę, że w tym elitarnym gronie miast znalazło się tylko pięć polskich ośrodków. Oprócz Rzeszowa są to Kraków, Łódź, Warszawa i Wrocław. I ta nasza dzisiejsza akacja świetnie  wpisuje się w założenia tego projektu – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej akcji „Czyste, zielone miasta”.

 – Nasze działania to nie tylko reagowanie na bieżącą sytuację, ale przede wszystkim myślenie o przyszłości i komforcie życia mieszkańców. Tworzymy parki kieszonkowe na każdym osiedlu aby mieszkańcy kilka metrów od domu mogli spędzić czas wśród zieleni. Staramy się być jak najbardziej neutralni klimatycznie i niezależni energetycznie, dlatego na rzeszowskich szkołach zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne. Niezależne energetycznie są również wszystkie placówki Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie – dodaje Rzeszowa.

Akcja „Czyste, zielone miasta” polegała na sprzątaniu terenów nad Wisłokiem oraz posadzeniu aż 200 drzew: dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych. Nie zabrakło rozmów o ekologii i klimacie.

W akcji wzięło udział ok. 400 uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa: Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa i Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, przedstawiciele Lasów Państwowych, miejskich spółek: MPGK i MPWiK oraz stowarzyszenia Ekoskop.