3 x profilaktyka – październikowy Kalendarz Zdrowych Wydarzeń Podkarpackiego NFZ

Cukrzyca, problemy ze słuchem oraz rak piersi u kobiet – 3 cykliczne akcje Podkarpackiego NFZ również w październiku. Wszystkie spotkania, rozmowy i badania są darmowe i nie wymagają rejestracji ani skierowania.

Przyjdźcie, zróbcie badania i powiedzcie innym, że profilaktyka nie boli, ale może uratować życie. Zdrowie samo do nas nie przyjdzie. Trzeba o nie zadbać, trzeba o nim myśleć nie tylko wtedy, gdy szukamy pomocy medycznej, ale przede wszystkim wtedy gdy jesteśmy zdrowi. Tylko wtedy profilaktyka ma sens, gdyż pozwala wykryć chorobę na tak wczesnym etapie, gdy nie daje ona żadnych zewnętrznych objawów – zachęca Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego NFZ.

W październiku, tak jak w poprzednich miesiącach zapraszam na nasze cykliczne akcje zdrowotne związane z cukrzycą, problemami ze słuchem oraz profilaktyką raka piersi. Nie trzeba się rejestrować ani przynosić skierowania. Nie trzeba też w jakiś specjalny sposób przygotowywać się do wizyty – wystarczy poświęcić chwilę czasu. Nasi eksperci są do dyspozycji każdego naszego Klienta. Nie weryfikujemy ubezpieczenia, a otrzymane wyniki badań są anonimowe.

  • 19 października (czwartek) w godzinach 9:30 – 11:30, Rzeszów ul. Zamkowa 8, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ

Cukrzyca nazywana jest „cichym zabójcą”, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Coraz więcej pracujemy, funkcjonujemy w stałym stresie, nie odżywiamy się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, nie dbamy także o kondycję fizyczną. Przed zachorowaniem na cukrzycę mogą nas uchronić proste działania profilaktyczne. W ramach wydarzenia eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Pani Dietetyk bezpłatnie, zbadają i poinformują o uzyskanym poziomie cukru we krwi, udzielą konsultacji omawiając zasady zdrowego odżywiania w zakresie działań profilaktycznych chroniących przed zachorowaniem.

  • 26 października (czwartek) w godzinach 12 – 15, Rzeszów ul. Zamkowa 8, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ

Niedosłuch jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia u osób dorosłych. Wiąże się z procesem starzenia lub bycia narażonym na nadmierny hałas. Z uwagi na cel, jakim jest profilaktyka słuchu postanowiliśmy zaprosić specjalistę protetyka słuchu do udziału w tym wydarzeniu.

Na wydarzeniu, każda zgłaszająca się osoba będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu. Test słuchu, zostanie przeprowadzony za pomocą urządzenia zwanego audiometrem. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Poprzedzone otoskopią ucha, polega na wyznaczeniu progu słyszalności. Pozwala określić rodzaj niedosłuchu i głębokość jego upośledzenia.

Wydarzenie skierujemy zwłaszcza do osób, które zauważyły u siebie oznaki niedosłuchu, narażonych na hałas i po przebytych infekcjach uszu. Ponieważ jest badaniem subiektywnym wymaga współpracy obu stron. Badana osoba od razu otrzyma informację o jego wyniku. W przypadku stwierdzonych ubytków w słuchu, każdy przebadany otrzyma wskazówki w zależności od wyniku badania oraz informację jak powinien dalej zadbać o swoje zdrowie i słuch.

  • 30 października (poniedziałek) w godzinach 12 – 14, Rzeszów ul. Zamkowa 8, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ

Stowarzyszenie “Rzeszowski Klub Amazonka”, bezinteresownie wspiera, uczy, pomaga kobietom walczącym z chorobami nowotworowymi piersi. Już kolejny raz z uwagi na cele, które realizuje, zaprosiliśmy Ich do udziału w wydarzeniu poświęconym zdrowiu kobiet, a w szczególności profilaktyce raka piersi.

W organizacji kobiety zawsze mogą liczyć na wsparcie psychiczne, bogatą, spontaniczną i bardzo fachową pomoc, są nieocenioną podporą dla wszystkich amazonek. Widzą, w swych działaniach, jak kobiety po traumatycznych przejściach wracają do sił i zdrowia. Mówią, jak ważna jest profilaktyka i dlaczego warto się badać.

Wydarzenie to kierujemy również do osób, które wspierają lub mają w swoim otoczeniu kobiety z chorobami nowotworowymi piersi.

Warto również zaglądnąć do naszego Kalendarza Zdrowych Wydarzeń umieszczonego na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ. Są tam umieszczone informacje o wszystkich bezpłatnych wydarzeniach i materiałach związanych ze zdrowiem, które organizuje bądź uczestniczy w nich Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ.