79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie – zostaną włączone syreny alarmowe

1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe, zdecydował Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa.

Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. W ten sposób, rzeszowianie będą mogli symbolicznie uczcić pamięć patriotycznego zrywu mieszkańców Warszawy w walce z hitlerowskim najeźdźcą.

Jednocześnie uprzedzamy uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście, a dla których syreny wiążą się z traumatycznymi wspomnieniami, że nie jest to sygnał alarmowy, tylko sygnał upamiętniający ważne wydarzenie w historii Polski.

Mieszkańców Rzeszowa do udziału w uroczystych obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” zapraszają:  Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki .

Plan wydarzenia 1 sierpnia 2023r.

    16:40 – Wystawienie posterunków honorowych

    17:00 Uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”

    – syrena alarmowa

    – podniesienie Flagi Państwowej na maszt

    – odegranie Hymnu Państwowego

    – przemówienia

    – Apel Pamięci

    – salwa honorowa

    – składanie wieńców i wiązanek kwiatów

    – odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

    17:45 – zakończenie oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem

    18:00 Msza Św. w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.