AktualnościMiasto Rzeszów

Bezpieczniej i wygodniej na rzeszowskim Staromieściu

Przy ul. Skrajnej wybudowany zostanie chodnik i oświetlenie. To ważna inwestycja dla mieszkańców osiedla Staromieścia i nie tylko. Dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo i wygoda szczególnie uczniów zdążających do nowo rozbudowanej Szkoły Podstawowej nr 13.

– Stoimy w miejscu, w którym z radą osiedla i mieszkańcami Staromieścia spacerowaliśmy wiele razy i zawsze analizowaliśmy, jak rozwiązać tu kwestie związane z funkcjonowaniem boisk, szkoły, a przede wszystkim ruchu samochodowego. Kluczową sprawą dla nas było i jest bezpieczeństwo. Skoro udało nam się rozbudować szkołę, to tym bardziej naszym zadaniem jest zabezpieczyć uczniom dojście do niej. Dziś już wiadomo, że ten chodnik i bezpieczne dojście do szkoły powstanie – podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas podpisania umowy na budowę chodnika w ciągu ul. Skrajnej wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury. Odbyło się ono w piątek obok „Orlika” na Staromieściu.

Co zostanie zrobione? Inwestycja obejmie budowę lewostronnego chodnika dla pieszych na ul. Skrajnej, o długości ponad 320 m, na odcinku od ul. Borowej do ul. Krogulskiego. Powstanie też parking z 16 miejscami postojowymi, nowe ogrodzenie wzdłuż zespołu boisk sportowych. Oprócz tego wybudowana będzie kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, przebudowana infrastruktura techniczna.

Wykonawcą robót będzie firma EUROVIA POLSKA S.A. – Bardzo się cieszę, że będziemy mogli realizować ten projekt. Jako firma działamy na rynku lokalnym i staramy się poprawić jakość i komfort użytkowników dróg. Tutaj tym bardziej nas to cieszy, że będziemy mogli zbudować drogę, która będzie służyć, i dzieciom, i mieszkańcom – zaznaczył Marek Kaczmarczyk, dyrektor oddziału Rzeszów.

O realizację tej inwestycji, szczególnie chodnika, zabiegali mieszkańcy, rada rodziców oraz rada osiedla. – To nie tylko droga do szkoły, ale i do obiektów sportowych, z których korzystają dzieci ze Staromieścia, a po południu z całego miasta. Jest tutaj piłka nożna, rugby i koszykówka. Cieszymy się, że teraz wszyscy będą mogli bezpiecznie korzystać z ulicy Skrajnej- mówił Sławomir Gołąb, Radny Miasta Rzeszowa. – To bardzo ruchliwa droga i dobrze, że będzie bezpieczna – uzupełnił Marek Chłanda, Przewodniczący Rady Osiedla Staromieście.

Budowa chodnika wraz z miejscami postojowymi, oświetleniem, kanalizacją deszczową będzie kosztować 833 tys. zł. W ramach przetargowej opcji miasto będzie mogło skorzystać z możliwości wykonania nowej nawierzchni drogi i jej poszerzenia. Wartość tego dodatkowego zadania to prawie 600 tys. zł.

Inwestycja na ul. Skrajnej jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”.

To zadanie uzupełni inną niedawną inwestycję – rozbudowę i modernizację szkoły.

Od lutego 2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 i Przedszkola nr 6 w Rzeszowie uczą się w rozbudowanym budynku. Inwestycja kosztowała ponad 17,5 mln zł. Składała się z kilku elementów. Najważniejszym była budowa nowej, trzykondygnacyjnej części szkolno-przedszkolnej, połączonej z istniejącym budynkiem. W nowej części znalazły się m.in. pomieszczenia dla przedszkolaków – pięć oddziałów, każdy dla 25 maluchów, szkolna świetlica, sanitariaty, sale lekcyjne. Jest tu także szatnia dla ponad 300 uczniów, nowoczesna kuchnia i jadalnia. 

Nowa szkolna hala sportowa, która jest częścią wybudowanego skrzydła szkoły, spełnia wymogi rozgrywek zawodowych w siatkówce i koszykówce. W budynku znajduje się także widownia stanowiąca antresolę oraz magazyn na sprzęt sportowy, a także pomieszczenia siłowni, szatni i sanitariatów dla korzystających z hali. W ramach tej inwestycji przebudowana została także stara część szkoły.

– Dla nas to ogromnie ważna inwestycja. Bardzo dużo dzieci uczęszcza do naszej szkoły. W tej chwili tych starszych rodzice boją się puścić samych. Teraz to się zmieni – zauważyła Barbara Machniak, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3.

W piątkowej uroczystości udział wzięli również m.in. Andrzej Maciejko – Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, przedstawiciele rady rodziców oraz mieszkańcy.

Podpisanie umowy dotyczącej budowy chodnika oraz oświetlenia przy ul. Skrajnej. Fot. Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

Dodaj komentarz