Bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka HPV

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV. Ludzki wirus brodawczaka przenoszony głównie drogą płciową, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe u kobiet i mężczyzn. Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce zmaga się z rakiem szyjki macicy. Niestety, ponad połowa przegrywa walkę z chorobą. Realizowany program szczepień przeciw HPV ma temu zapobiec.

Dlaczego warto się szczepić przeciw HPV?

Szczepionki przeciw HPV funkcjonują na rynku od 15 lat. Powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 państwach. Polska dołącza do grupy państw, które prowadzą już powszechne szczepienia przeciw HPV i dzięki temu skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 90%.

Do kogo kierowany jest program  ?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 r. szczepienia będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

Jak zapisać dziecko na szczepienie ?

Wystarczy umówić wizytę:

Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV oraz mapę punktów szczepień znajdą Państwo na stronie www.gov.pl/hpv

Materiały informacyjne – spoty, ulotki i plakaty można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/zdrowie/do-pobrania2

Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne w serwisie Szczepienia.info: https://szczepienia.pzh.gov.pl/

Zachęcamy do szerokiej dystrybucji materiałów powstałych w ramach kampanii o bezpłatnym programie szczepień przeciwko HPV oraz udostępnianie informacji dostępnych w naszych mediach społecznościowych: