Chcesz przed blokiem miniogród z ławeczką? Złóż wniosek razem z sąsiadami

Chcesz przed blokiem miniogród z ławeczką? Złóż wniosek razem z sąsiadami

Kilka tysięcy złotych na stworzenie zielonej przestrzeni z ławeczką mogą otrzymać grupy sąsiadów z Rzeszowa. To pomysł Fundacji Banku Ochrony Środowiska, która zaprasza grupy sąsiadów do udziału w tegorocznej edycji projektu „Zielona Ławeczka”.

– Już w czasie kampanii wyborczej mówiłem o zmianie jakości życia mieszkańców, o stawianiu na zieleń. Teraz te założenia realizujemy. Dlatego rewitalizujemy parki, skwerki, budujemy parki kieszonkowe, tak aby na każdym osiedlu były takie w niedalekiej odległości od naszych mieszkań. A teraz możemy pójść jeszcze mały kroczek dalej. Bo dlaczego nie założyć sobie pod blokiem uroczego ogródka z ławeczką?- zachęca do udziału w projekcie Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Dodaje, że w ciągu niespełna dwóch lat powstało w Rzeszowie 10 ogrodów kieszonkowych, między innymi przy Kurpiowskiej czy Sikorskiego. W tym roku powstaną kolejne trzy: przy ul. Staszica, Dębickiej i Sportowej. Średni koszt budowy jednego takiego ogrodu to ok. pół miliona złotych.

„Zielona Ławeczka” to ogólnopolski program Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Jest adresowany do mieszkańców otwartych osiedli i chodzi w nim o przemianę zaniedbanych terenów w miniogrody z ławeczką. W projekcie mogą wziąć udział grupy sąsiadów, które chciałyby poprawić wygląd swoich osiedli. Zespół powinien składać się z minimum pięciu osób, które wyznaczą teren do zazielenienia i przekonają do swojego pomysłu jak największą liczbę mieszkańców. W działania musi zostać zaangażowany również administrator, który zapewni pozwolenie na zagospodarowanie wybranego terenu.

Zespoły należy zarejestrować do 17 maja, a wnioski można złożyć do 7 czerwca. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 30 czerwca. Do zdobycia są granty w wysokości:

  • 3000 zł dla miniogrodów z obiektami mikroretencji;
  • 2500 zł dla miniogrodów bez obiektów mikroretencji.

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup roślin, ziemi, ławki, narzędzi i pozostałych elementów miniogrodu. Szczegóły: https://bip.erzeszow.pl/pl/286-wydzial-pozyskiwania-funduszy/2206-aktualnosci/74632-zielona-laweczka-edycja-2023.html