Duża drogowa inwestycja w południowej części Rzeszowa

– Dzięki podpisanej dziś umowie rozpoczyna się projektowanie jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych na południu naszego miasta – na osiedlu Budziwój. Projekt obejmie budowę i rozbudowę ulic o łącznej długości 6,3 km – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W środę w rzeszowskim ratuszu podpisana została umowa dotycząca opracowania dokumentacji budowy i rozbudowy dróg, które połączą ul. Jana Pawła II i ul. Budziwojską. Umowa została podpisana przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i prof. dr. hab. Inż. Tomasza Siwowskiego, prezesa firmy Promost Consulting z Rzeszowa. – Debata o tym jak lepiej skomunikować południe miasta i zwłaszcza jak przerzucić ruch przez Wisłok toczy się od dawna. Do tej pory główną rolę odgrywała tzw. droga południowa. Ten temat na razie jednak utknął w sądach. Być może to połączenie, które będzie dzięki dzisiejszej umowie projektowane, będzie szybszą do wykonania alternatywą dla drogi południowej. Bardzo cieszę się, że ten projekt trafia w ręce renomowanej rzeszowskiej firmy Promost Consulting – mówił prezydent Konrad Fijołek.

– Sześć lat temu firma Promost Consulting wykonała wariantową koncepcję tego połączenia drogowego. Dlatego ten temat jest nam dobrze znany. Cieszę się, że miasto zdecydowało się ten temat kontynuować w formie projektu budowalnego i wykonawczego, czyli w formie przygotowania już do realizacji. Ta inwestycja to ponad sześć kilometrów drogi. Zaczyna się przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Senatorską, następnie wchodzi w ul. Senatorską, którą w części przebudujemy. Następnie, już nowym śladem, przebiegnie wzdłuż Wisłoka i granicy Rzeszowa i Boguchwały, i dojdzie do ul. Budziwojskiej. Jest to ważna inwestycja – stworzy nowe perspektywy dla całego osiedla – podkreślał prof. Siwowski.

– Zaprojektowana ulica będzie miała szerokości siedmiu metrów, po jej obu stronach będą chodniki i ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa. Częścią tego zdania będzie także budowa nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia LED, kanalizacji deszczowej a także budowa i przebudowa skrzyżowań. Przebudowane zostaną m.in. te u zbiegu Senatorskiej i Jana Pawła II, Senatorskiej i Miejskiej – wyliczał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Projekt będzie uwzględniał także dojazd do przyszłego mostu, który powstać ma na Wisłoku i połączyć Rzeszów z gminą Boguchwała. – Prowadzimy rozmowy z władzami Boguchwały, rozmawialiśmy z panem Starostą Rzeszowskim na temat spięcia naszego projektu z budową mostu i budową układu dróg na terenie gminy – powiedział prezydent Fijołek.

Dokumentacja budowy dróg na osiedlu Budziwój będzie gotowa w styczniu 2024 roku.

Zdjęcie ilustrujące | fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
Zdjęcie ilustrujące | fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
Zdjęcie ilustrujące | fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa