Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Nowotwory głowy i szyi to grupa chorób umiejscowionych m.in. w błonie śluzowej jamy ustnej, gardła, krtani, jamy nosowej i zatok obocznych nosa, ucha i gruczołów ślinowych. Ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe wśród mężczyzn powyżej 45 lat. Chorują aż 5 razy częściej niż kobiety. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Nowotwory głowy i szyi – poznaj czynniki ryzyka

Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi należą palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

– Około 90 procent chorych na nowotwory głowy i szyi podaje w wywiadzie palenie tytoniu, fajek bądź cygar. W porównaniu z osobami niepalącymi ryzyko raka gardła środkowego i krtani wzrasta dziesięciokrotnie – mówi lek. med. Anna Mydlak, chirurg szczękowo-twarzowy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie (NIO-PIB) w Warszawie.

– Szczególnie niebezpieczne jest jednoczesne palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Alkohol i papierosy przyczyniają się do rozwoju 75 procent złośliwych nowotworów głowy i szyi – dodaje ekspertka.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza? Co zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi? Czy istnieją badania profilaktyczne? Zapraszamy do lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także na rozmowę z ekspertkami Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie (NIO-PIB) w Warszawie:

  • lek. med. Anną Mydlak, chirurgiem szczękowo-twarzowym
  • dr n. med. Anną Gorzelnik, otorynolaryngologiem.

Zobacz wypowiedzi ekspertów w naszym filmie „Środa z Profilaktyką” – Nowotwory głowy i szyi

Materiały edukacyjne „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

Grafika inormacyjna – Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Załączniki: