Każdy może wesprzeć działalność społeczników

Już tylko kilka dni pozostało na rozliczenie się z fiskusem. Składając roczne zeznanie podatkowe warto pamiętać o możliwości przekazania 1 proc. podatku na organizacje pozarządowe. Ich działalność to olbrzymie wsparcie dla lokalnych społeczności.

Popularne NGO-sy działają w różnych dziedzinach. Jako organizacje non-profit utrzymują się przede wszystkim z pieniędzy, które otrzymują jako wsparcie od samorządów, sponsorów, czy właśnie darczyńców, przekazujących wsparcie na przykład przy okazji rozliczenia PIT. W Rzeszowie jest ich ponad 100, a miasto z każdym rokiem stara się coraz mocniej wspierać ich działalność. Tylko w tym roku miasto podpisało z nimi już 108 umów, na mocy których zostanie dofinansowana działalność na rzecz mieszkańców Rzeszowa. Wartość tej pomocy przekroczyła już 1,6 mln zł, a kolejne umowy będą podpisywane sukcesywnie.

– Pomóc mogą jednak także mieszkańcy. Wystarczy, że składając PIT przekażą na działalność wybranej organizacji 1 procent swojego podatku. Gorąco do tego zachęcam, bo praca, jaką wykonują na rzecz Rzeszowian NGO-sy jest nieoceniona. My jako samorząd także będziemy je mocno wspierać – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Zaangażowanie organizacji działających w Rzeszowie w realizację zadań na rzecz mieszkańców jest ponadprzeciętne. Było to widać chociażby ostatnio, kiedy dotarli do nas z Ukrainy ludzie potrzebujący pomocy. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności m.in. NGO-sów nigdy nie brakowało na dworcu środków czystości, żywności i wolontariuszy. W mieście mamy bardzo dużo potrzebujących, niekoniecznie liczących na wsparcie materialne. Są osoby, które chcą, aby z nimi usiąść, posłuchać, przytulić, porozmawiać. I właśnie w tym pomagają nam te organizacje – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Organizacje, które można wesprzeć zajmują się bardzo szeroką gamą działalności. To m.in. pomoc osobom chorym i inwalidom, organizacja różnego rodzaju zajęć dla dzieci i dorosłych, a także propagowanie zdrowego stylu życia poprzez organizację treningów sportowych. Aby móc otrzymać 1 procent, organizacja musi mieć nadawany przez sąd status organizacji pożytku publicznego, ale to nie wszystko. Konieczne jest jeszcze spełnienie przez nią dodatkowych wymogów. To m.in. składanie rocznego sprawozdania merytorycznego oraz finansowego. 

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 procent podatku za dany rok podatkowy jest przygotowywany przez Narodowy Instytut Wolności i publikowany na jego stronie internetowej. Można tu wyszukać konkretne organizacje z dowolnego regionu, sprawdzić profil ich działalności, a przede wszystkim znaleźć ich numer KRS, niezbędny do przekazania odliczenia.

Pełną listę NGO-sów z naszego miasta można znaleźć otwierając poniższy link:

https://spis.ngo.pl/rzeszow?cat[2902]=2896&fbclid=IwAR1A9i8JHqXWDudX80CmLpgYk9KxXpstr6irba1V_TWuSxiWQq6Lq65Zso0.

Przy rozliczaniu pit za 2021 możecie skorzystać z darmowego programu, który umożliwia odliczenie podatku  https://bit.ly/3gqjpb7.

 Zobacz jak mądrze wybrać organizację i przekazać 1%. Cztery proste kroki:

Grafika informacyjna: Przekaż 1% podatku na rzeszowskie organizacje pozarządowe.