MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki 2022 już w najbliższą sobotę

Czy można przygotować popcorn przy pomocy telefonu? Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? W jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela? Na te i inne pytania można będzie poznać odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 12. edycję imprezy MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki.

Piknik odbędzie się w najbliższą sobotę 11 czerwca od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny.

– Na odwiedzających czekać będą cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… gości z odległej Galaktyki. W sumie będzie tu ponad 70 stanowisk i 360 osób, które na coroczne święto nauki przygotowało wyjątkowe prezentacje, interaktywne eksperymenty, wystawy tematyczne i wykłady – mówi Paweł Pasterz – pomysłodawca imprezy.

Podczas pikniku będzie można posłuchać m.in. wykładów:  “Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców” oraz “Fizyka nie tylko w Gwiezdnych Wojnach”.

– Piknik od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz przyjezdnych gości. Zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To właśnie dzięki takiej imprezie  można zaszczepić wśród nich chęć poznawania praw, które rządzą naszym światem, szukać odpowiedzi na pytania, które pozwalają zrozumieć m.in. prawa fizyki i chemii. Bardzo się cieszę, że w Rzeszowie mamy takich ludzi jak pomysłodawcy pikniku, którzy są olbrzymimi propagatorami nauki, mają tyle zapału i chęci. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się w Rzeszowie zrealizować jeszcze więcej takich ciekawych pomysłów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pomysłodawcami i  inicjatorami imprezy są: Marlena Proszak i Paweł Pasterz, Organizatorem Polimedia.pl, Głównym Partnerem Merytorycznym Politechnika Rzeszowska.

Szczegóły pikniku na stronie: http://www.mocodkrywcow.pl/

Impreza została wybrana przez mieszkańców do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.