MPEC – nowy sezon grzewczy trwa, ciepło systemowe sprawdza się w praktyce
Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od ponad miesiąca ogrzewa nasze mieszkania i lokale. Blisko dwa tysiące budynków na terenie Rzeszowa funkcjonuje w komfortowych warunkach gdy nocne temperatury zaczęły spadać w okolice zera stopni. MPEC dostarcza ciepło systemowe do większości rzeszowskich osiedli.
Rzeszowski MPEC dostarcza ciepło do 2118 węzłów cieplnych na terenie miasta ogrzewając 1946 budynków. Gdyby liczącą 254,5 kilometra rzeszowską sieć ciepłowniczą ułożyć w linii prostej sięgnęłaby od Rzeszowa do Katowic. Ciepło zakupywane przez MPEC od PGE Energia Ciepła oraz firmy EDF Fenice dostarczane jest już do wszystkich odbiorców, którzy zgłosili taką potrzebę. Sezon grzewczy oficjalnie rozpoczął się w Rzeszowie 17 września, ale pierwsi odbiorcy zwracali się do MPEC o uruchomienie ciepła już dzień wcześniej. – Spółdzielnia Zodiak, Rzeszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa i SM Metalowiec oraz MZBM jako pierwsze zwróciły się do nas o uruchomienie ciepła. Po nich ruszyła seria zamówień – systematycznie wszyscy odbiorcy przysyłali do nas wnioski- mówi Zenon Rychlicki, dyrektor techniczny MPEC Rzeszów. – Do końca września uruchomiliśmy ciepło dla zdecydowanej większości odbiorców – dodaje.
– Początek nowego sezonu grzewczego odbył się bez problemów, nie było awarii i przestojów. – Sieć jest w gotowości od 15 września każdego roku. Na zakończenie każdego sezonu grzewczego przeprowadzamy analizę pracy sieci, a przed każdym kolejnym sezonem opracowujemy program pracy sieci oraz instrukcję jej eksploatacji. Wszystko po to by w sezonie grzewczym nie było nieprzyjemnych niespodzianek – tłumaczy Zenon Rychlicki. Ekologicznie, ekonomicznie, wygodnie Od lat rzeszowski MPEC oferuje klientom ciepło systemowe. Sieci są systematycznie rozbudowywane.
Zalet ciepła systemowego jest wiele
Przede wszystkim to całkowicie bezpieczny produkt, zapewniający ogrzewanie i dostawę ciepła dla potrzeb przygotowania ciepłej wody (do podgrzewu zimnej wody wodociągowej). Zapewnia konkurencyjne cenowo ciepło i nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Jest bezobsługowe, ekologiczne, ekonomiczne i dostępne przez cały rok. Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę w budynku. Decyduje się na nie większość deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli innych budynków wielorodzinnych i usługowych. Jest bezpieczne. Nie trzeba już myśleć o zagrożeniach związanych z zatruciami i wybuchami. Można zapomnieć o dostawach energii, paliwa czy przeglądach technicznych pieców. Dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą jest to także ogrzewanie bezpieczne miasta i pozwala na ograniczenie smogu.
Jak to działa?
Ciepło oferowane przez MPEC jest produkowane w elektrociepłowniach czy w instalacjach termicznego przetwarzania odpadów. Sieciami ciepłowniczymi oplatającymi miasto gorąca woda dociera do budynków. Tam trafia do wymiennikowni ciepła gdzie spotykają się dwie instalacje: wewnętrzna budynku i ta z sieci ciepłowniczej. W węźle cieplnym (wymiennikowni) odbywa się przekazywanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, który korzystają tylko z kranów i kaloryferów.
Węzły cieplne wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz martwić się o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł podgrzewu zimnej wody wodociągowej, zapewnia dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu. Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.
To lepsze niż gaz
– Kiedy zamieszkaliśmy w nowym mieszkaniu doceniliśmy bardzo szybko zalety ciepła systemowego – mówi pan Mariusz, który wraz z żoną i dwójką dzieci mieszka na osiedlu Architektów. Najbardziej docenia to, że w ich mieszkaniu nie ma piecyka gazowego. – Mamy ciepłe kaloryfery i ciepłą wodę w kranie, a nie mamy piecyka gazowego – mówi i wspomina: – W poprzednim mieszkaniu mieliśmy piecyk gazowy i stale kłopoty z tym związane. A to spaliny, a to konserwacje i kontrole piecyka i nasłuchiwanie po każdym odkręceniu wody czy piecyk się zapalił. Dodatkowo rury gazowe w mieszkaniu. W mieszkaniu mieliśmy dla bezpieczeństwa zamontowany czujnik tlenku węgla. Teraz te wszystkie problemy dla nas nie istnieją. Kiedy chcemy mamy ciepło. Możemy regulować temperaturę, a w kranach zawsze jest ciepła woda. Ciepło systemowe oferowane przez MPEC, w które firma zaopatruje większość rzeszowskich osiedli, ma jeszcze kolejne zalety. Ma wymiar ekologiczny bo dzięki niemu jakość rzeszowskiego powietrza jest coraz lepsza w miarę rozrastania się sieci. Rzeszów ma opinię miasta czystego i zadbanego. Rzeszowska zieleń miejska jest wzorem dla innych miast. Ciągle jednak jest jeszcze wiele do zrobienia bo każdy sezon grzewczy oznacza spadek jakości powietrza w mieście. A przyczyną są ciągle jeszcze istniejące piece na węgiel i przydomowe kotłownie na osiedlach domów jednorodzinnych. Ciepło systemowe oferowane przez MPEC jest szansą na likwidację pozostałych jeszcze w mieście źródeł niskiej emisji.
Ciepło systemowe dostarczane z elektrociepłowni produkowane jest w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu sprytnemu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 30 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno. To bardzo ważne, także dla całej planety. To jednak nie wszystko – dzięki produkcji ciepła w jednym wyspecjalizowanym miejscu, powietrze w mieście jest bardziej czyste. Wysokiej jakości paliwa spalane w efektywny sposób (w optymalnej temperaturze) i urządzenia filtrujące spaliny sprawiają, że do powietrza nie przedostaje się niemal w ogóle rakotwórczy benzopiren oraz zabójczy tlenek węgla. Jest w nim także 35 razy mniej pyłów, które powodują wiele chorób. Dzięki ciepłu systemowemu zyskują więc zarówno mieszkańcy miasta, jak i cała planeta.
Nie tylko mieszkania
Z zalet ciepła systemowego korzystają w Rzeszowie nie tylko mieszkańcy osiedli. Także budynki użyteczności publicznej są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wśród nich są m. in. rzeszowski ratusz miejski, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska na liście klientów MPEC są także największe galerie handlowe miasta – Galeria Rzeszów i Millenium Hall. Z usług MPEC korzysta także Teatr im. Wandy Siemaszkowej czy zamek Lubomirskich.
