Ogólnopolski festiwal teatralny „Pociąg do Miasta”

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA” EDYCJA 9 – STACJA WIEJSKOMIEJSKA

7-13 SIERPNIA 2023

KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają teatry oraz twórców offowych z całej Polski do wspólnego tworzenia IX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Pociąg do Miasta – Stacja WiejskoMiejska w dniach 7-13 sierpnia 2023 r.

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego festiwalu teatralnego zrzeszającego zarówno teatry offowe, stowarzyszenia teatralne, fundacje artystyczne, jak i twórców poza repertuarowych projektów. Przez siedem dni w najlepszym teatralnym towarzystwie, przy morskim klimacie prezentowane będą najciekawsze propozycje offowe z całego kraju.

Temat przewodni IX edycji Festiwalu to WiejskoMiejskość. Jesteśmy przekonani, że teatrem, kierując się ku ludyczności, możemy rozpocząć poszukiwania korzeni i zastanowić się nad bogatą historią naszego pochodzenia. Poszukujemy nowoczesnych, teatralnych propozycji uwzględniających w sobie pewną formułę obrzędu. Teatralnych inspiracji poruszających aktualne tematy, które nie rezygnują przy tym ze słowiańskiego ducha. Pragniemy skłonić widzów do refleksji nad naszą tożsamością i jej wpływem na aktualne aspekty życia. Chcemy zastanowić się, czy w dalszym ciągu czerpiemy z tradycji i obyczajów. Dokąd sięgają we współczesnym świecie nasze korzenie? Czy w nowoczesnym teatrze jest jeszcze miejsce na elementy tradycyjności? Czy „wiejskość” i „miejskość” może od siebie czerpać, uczyć się i inspirować nawzajem?

Nasze zaproszenie kierujemy do teatrów offowych, stowarzyszeń teatralnych i fundacji artystycznych z terenu całej Polski oraz twórców poza repertuarowych projektów teatrów instytucjonalnych. Szukamy autorskich pomysłów, alternatywnych rozwiązań w stosunku do popularnych trendów i odwagi w poszukiwaniu wciąż nowych form ekspresji.

Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwalowe spektakle zaprezentujemy plenerowo w niekonwencjonalnych miejscach Gdyni – w jej dalszych dzielnicach i mało znanych zakamarkach Śródmieścia. Dzięki wykorzystaniu nietypowych przestrzeni, korespondujących z treścią, spektakle mają szansę, aby wybrzmieć w nowy, nieodkryty dotąd sposób, a Festiwal staje się unikalną podróżą po mieście szlakiem teatralnych prezentacji.

Stwórz z nami niesamowity klimat Festiwalu, który przepełniony będzie wspólnym przeżywaniem teatru!

Jeżeli czujesz, że idea Festiwalu jest Ci bliska, wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. 

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 4 KWIETNIA 2023.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj:

https://bit.ly/pociagdomiasta_formularz

Wszystkie informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem:

link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/965726817937614

WIĘCEJ O PROJEKCIE:

IX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY POCIĄG DO MIASTA – STACJA WIEJSKOMIEJSKA

Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta” towarzyszy mieszkańcom Gdyni oraz Trójmiasta już od dziewięciu lat. Przez ten czas stał się marką docenioną przez widzów oraz przez twórców teatralnych biorących udział w wydarzeniu. Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz miejskich imprez i co roku pokazuje najciekawsze przedstawienia offowe z całej Polski. Jako twórcy zdecydowaliśmy się na formułę wydarzenia, która pozwoliła nam jak najbardziej zbliżyć się do naszych odbiorców. Zaskakiwać ich w przestrzeni miasta, nawiązywać dialogi i skłaniać do przemyśleń. Dla nas, organizatorów jest to wyjątkowych czas w roku, kiedy na chwile porzucamy naszą bezpieczną siedzibę i otwieramy się na to, co nieprzewidywalne, zaskakujące i inspirujące. Zawsze szukając alternatywnych rozwiązań, śmiałych pomysłów, aby pokazać spektakle na najwyższym poziomie artystycznym, jak i organizatorsko- technicznym.

Szukajcie nas w Gdyni od 7 do 13 sierpnia 2023 r.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy na spotkanie z teatrem offowym,

Relacja z ostatniej – 8 edycji festiwalu „Pociąg do Miasta” – STACJA SANATORIUM

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl

grafika promująca konkurs