Po wakacjach prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wznowił spotkania z mieszkańcami

15 września miejscy urzędnicy spotkali się z mieszkańcami osiedli Przybyszówka, Kotuli i Krakowska Południe.

W piątkowe popołudnie prezydent Rzeszowa wraz z dyrektorami wszystkich wydziałów Urzędu Miasta, przewodniczącymi rad osiedli i miejskimi radnymi spotkali się z mieszkańcami trzech kolejnych osiedli: Przybyszówka, Franciszka Kotuli i Krakowska Południe w Szkole Podstawowej nr 18 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Błogosławionej Karoliny 21. Przed spotkaniem dyżurowali tu urzędnicy, którzy udzielali informacji i przyjmowali pisemne wnioski od mieszkańców. Na stoiskach jednostek miejskich oraz organizacji pozarządowych również działo się wiele. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się jakie organizacje pozarządowe działają w Rzeszowie, czym się zajmują i w jakich wydarzeniach miejskich i osiedlowych mogą uczestniczyć. Obecna była m.in. młodzież ze Stowarzyszenia Ekoskop, zachęcająca do ekologicznych działań.

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent opowiadał o zmianach w mieście, o nowych inwestycjach, udogodnieniach i planach na najbliższą przyszłość. Mówił o miejskich priorytetach, o tzw. kontraktach z mieszkańcami i przedstawiał jak zostały rozwiązane. 

– Mamy fantastyczny Park przy ul. Błogosławionej Karoliny obok SP 18. I jest on cały czas sukcesywnie urządzany. Kolejne inwestycje z RBO zaplanowano tu w tym roku, na kwotę 400 tys. zł. jesteście Państwo jednym z najlepiej zorganizowanych osiedli. Sprawnie realizujecie plany, jesteście bardzo skuteczni – mówił prezydent.

Wśród omawianych inwestycji na osiedlu Franciszka Kotuli była budowa drogi łączącej ul. Błogosławionej Karoliny z ul. Dynowską. Ta inwestycja za 6,4 mln zł gotowa będzie w listopadzie tego roku. Powstał również psi park, chodniki i ścieżki biegowe. Przy ul. Iwonickiej wybudowano nowy żłobek i przedszkole za ponad 17 mln zł. Trwa przebudowa ul. Wyspiańskiego obok B1.Nowe nawierzchnie zyskały ul. Strzelnicza i część ul. Sanockiej .W przyszłym roku mieszkańcy będą mogli też jeździć ulicą łączącą ul. Wołyńską i Słoneczny Stok. To inwestycja za ponad 14 mln zł. 

Na osiedlu Krakowska Południe planowany jest remont wjazdu i wyjazdu z ul. Solarza w al. Witosa. Trwa sprawdzanie złożonej w przetargu oferty. Wyremontowana została nawierzchnia ul. Pleśniarowicza. Jej koszt to 220 tys. zł.  Osiedle jest też coraz bardziej zielone. W ciągu dwóch lat posadzono tu ponad 100 drzew za 110 tys. zł. i planowane są kolejne.

Na osiedlu Przybyszówka powstała sygnalizacja świetlna na ul. Dębickiej przy SP nr 4. Rozbudowano ul. Pańską. Powstał mini park rodzinny przy ul. Dębickiej, boisko przy ul. Stadionowej. Wykonano nakładki asfaltowe ul. Galicyjskiej i Leśne Wzgórze.

Mieszkańcy podczas spotkania zgłaszali pojawiające się potrzeby i problemy.  Wśród nich jest np. budowa progu zwalniającego obok szkoły Błogosławionej Karoliny, czy nawiezienie ziemi na terenie psiego parku. Rozmawiano również o elektromobilności.

Mieszkańcy os. Przybyszówka zgłosili m.in. potrzebę wybudowania ścieżki rowerowej oddzielonej od drogi i nasadzenia dużych drzew, zaś mieszkańcy os. Kotuli zgłaszali potrzebę zmiany siatki połączeń autobusowych, dzięki której większa liczba osób korzystałaby komunikacji miejskiej.

– Pracujemy nad koncepcją długofalowej zmiany – powiedział Konrad Fijołek. – We współpracy z Politechniką Rzeszowską zrobiliśmy duże badania transportu w mieście. Powstał cyfrowy model zarządzania ruchem w mieście. To ogromna ilość danych. Do tego mamy badania społeczne. Wykorzystując te dane budujemy pierwszy w historii miasta plan zrównoważonej mobilności. Zmiany przygotowujemy na przyszły rok – wyjaśnił prezydent Rzeszowa.

Mieszkańcy Krakowskiej Południe podkreślali potrzebę nasadzeń dużych drzew w okolicach nowej ścianki wspinaczkowej i potrzebę utworzenia filii Rzeszowskiego Domu Kultury, która byłaby miejscem dla młodszych i starszych mieszkańców osiedla.

– Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Rzeszowski wynika, że 1/3 mieszkańców osiedla to osoby powyżej 60 i 70 roku życia – mówiła Maria Warchoł, radna miejska. – U nas wiele osób mieszka samotnie. Takie miejsce sprawi, że wyjdą z domu.

Kolejne spotkanie #RzeszówToMy dla mieszkańców osiedli Drabinianka i Biała odbędzie się 29 września w szkole Podstawowej nr 37. 

Spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa z mieszkańcami, fot, Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa