Policja i miasto ostrzegają przed oszustami. Rusza kampania informacyjna

Urząd Miasta Rzeszowa i Komenda Miejska Policji w Rzeszowie rozpoczynają wspólną kampanię, której celem jest przeciwdziałanie oszustom. Działania będą oparte m.in. o emisję spotów filmowych i radiowych.

Ofiarami oszustów padają ostatnio przede wszystkim osoby starsze. Przestępcy wymyślają coraz nowsze metody oszustw, w rozmowach telefonicznych podają się za wnuczka, znajomego, a nawet za policjanta. 

– Emocje, strach i pospiech sprawiają, że seniorzy wierząc w opowiedzianą przez przestępców historię tracą niekiedy oszczędności swojego życia. Przelewają swoje pieniądze na konto sprawcy, przekazują nieznanym osobom, a ostatnio coraz częściej na ich polecenie wyrzucają oszczędności przez okna swoich mieszkań – mówi Adam Szeląg, rzecznik prasowy KMP w Rzeszowie.

Policjanci z KMP w Rzeszowie w ubiegłym roku prowadzili 31 postępowań dotyczących tego typu przestępstw. Wówczas łupem padło ponad 2,5 mln złotych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wszczęli już 20 postępowań, a kwota strat opiewa na blisko 1 mln 650 tys. złotych.

Aby ograniczyć liczbę oszustw, policja wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa wznawiają działania profilaktyczne „Wspólnie przeciwko oszustom”.

Podobnie jak poprzednio kampania będzie oparta na emisji spotów filmowych i radiowych. To materiały zawierające krótkie scenki ilustrujące metody działania oszustów oraz ostrzeżenia przed przestępstwami. Na potrzeby kampanii przygotowany został kolejny spot ilustrujący nowe metody działania oszustów.

– Chcemy skutecznie chronić mieszkańców miasta przed oszustami, dlatego materiały będą emitowane bardzo szeroko, w lokalnych stacjach radiowych i telewizyjnych, a także w autobusach komunikacji miejskiej i placówkach opieki zdrowotnej. Przygotowaliśmy także plakaty i ulotki informacyjne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Niezależnie od działań policji i władz miasta, najbliżsi seniorów powinni rozmawiać z nimi o oszustwach i zagrożeniach.

– Jeżeli nie chcesz by twoi rodzice dali się nabrać na fałszywy telefon o wypadku bliskiej osoby, lub rzekome działania fałszywych funkcjonariuszy, przestrzegaj ich o tych metodach działania. Nie chcesz by dziadkowie stracili swoje oszczędności, wytłumacz im, jak działają przestępcy. Ostrzeż, że policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie żądają i nie przyjmują pieniędzy ani nie informują o planowanych działaniach – dodaje Adam Szeląg.

Created with GIMP