Polonusi z całego świata znowu zatańczą w Rzeszowie

W dniach 12-18 lipca tego roku w Rzeszowie odbędzie się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Porozumienie w sprawie organizacji wydarzenia podpisano dzisiaj w ratuszu.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to międzynarodowa impreza kulturalna, która odbywa się co trzy lata w Rzeszowie. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1969 roku i od tego czasu stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Polski.

Festiwal to ogromne wydarzenie, w którym uczestniczą zespoły z całego świata. Przyciąga zarówno mieszkańców Polski, jak i turystów zagranicznych. Skierowany jest do miłośników folkloru, kultury i tradycji polskich oraz ludowych z wszystkich kontynentów. Podczas festiwalu można poznać różnorodne formy sztuki ludowej, jak muzyka, taniec, śpiew, rękodzieło czy obrzędy i zwyczaje.

Jak przekonuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. – To dla Rzeszowa najważniejszy festiwal. Wydarzenie, które budzi uśmiech na twarzy każdego rzeszowianina. Dziś, kiedy ze względu na trwającą za naszą granicą wojnę Rzeszów jest nazywany centrum świata, festiwal nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jesteśmy miastem międzynarodowym, mamy tu gości z całego świata, w takich okolicznościach będzie można jeszcze szerzej pokazać polski folklor światu – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Dziękuję za zaangażowanie prezydenta i urzędu miasta w przygotowanie festiwalu. To daje gwarancję, że będzie udanym wydarzeniem o szczególnej wadze, o czym wspomniał prezydent Rzeszowa. Miasto pełni teraz szczególną rolę i dzieją się tu rzeczy nadzwyczajne. Festiwalem możemy temu niezwykłemu klimatowi nadać wyjątkowy charakter. Niech to święto, które będzie naszym udziałem, pokaże głębię i szerokość polskiej kultury, która promieniuje na cały świat – mówi prof. Aleksander Bobko, prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Festiwal to największa polonijna impreza na świecie, dla Rzeszowa bezcenna. Miałam okazję odwiedzić Polonię w Chicago. Jej przedstawiciele z sentymentem wspominają wizyty w Rzeszowie i wrócą do nas w tym roku z wielką radością. Wspominają, że za każdym razem Rzeszów i województwo są piękniejsze. Zachęcam wszystkich mieszkańców Rzeszowa do udziału w festiwalu i serdecznego przyjęcia naszych gości – apeluje Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Festiwal będzie także jednym z filarów naszej aplikacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Chcemy być stolicą polonijną w wielu wymiarach i do tego wydarzenia dokładać kolejne inicjatywy oraz poszerzać współpracę z Polonią. M.in. na płaszczyźnie gospodarczej i sportowej – dodaje prezydent Konrad Fijołek.

Miasto utrzymuje stałe kontakty z Polonią. Regularnie bierze udział w Kongresie 60 milionów – Globalnym Zjeździe Polonii. A w podrzeszowskiej Jasionce jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. Polonia przyjeżdżająca na Festiwal może również wziąć udział w lipcowej edycji Kongresu 60 Milionów i odwrotnie, ponieważ Kongres w Rzeszowie odbędzie się w dniach 13-15 lipca.

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – konferencja prasowa, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa