Ponad 2 mld złotych w budżecie Rzeszowa na 2024 rok

Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła dzisiaj najważniejszy finansowy dokument na przyszły rok. Prawie 320 mln zł zarezerwowano w nim na inwestycje. Władze Rzeszowa liczą, że w ciągu roku spłyną także dodatkowe pieniądze z budżetu centralnego, który według zapowiedzi ma być korzystniejszy dla samorządów.

Przed rozpoczęciem prezentacji projektu przyszłorocznego budżetu miasta prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek nawiązał do zmian w polskim parlamencie i rządzie.

– W nawiązaniu do wczorajszych wystąpień w Sejmie można by powiedzieć, że po nocy przychodzi dzień, także dla samorządów. W ostatnich latach Rzeszów bardzo ucierpiał na zmianach w polityce fiskalnej państwa. Jest nadzieja, że dochody bieżące i udziały w podatkach – fundament funkcjonowania samorządów – wrócą do tego, na co umawialiśmy się z państwem w ustawach kompetencyjnych i finansowych naszego kraju – powiedział Konrad Fijołek. I zwrócił uwagę, że poprzednie dwa budżety były bardzo trudne i ukierunkowane na jak najlepsze przejście przez kryzys. 

– Debaty nad dwoma poprzednimi budżetami stały pod znakiem martwienia się o przyszłość. Dzisiaj prezentujemy jednak już budżet nadziei. Liczymy, że w trakcie roku pojawią się dla nas dodatkowe pieniądze – chociażby szybka subwencja rozwojowa, a następnie będą wprowadzane zmiany systemowe, które pozwolą samorządom stanąć na nogi. Ten budżet został przygotowany roztropnie, mimo trudności postawiliśmy w nim na inwestycje, co także wynika z mądrego podejścia do miejskich finansów w kończącym się roku. Myślę, że na przyszłość możemy patrzeć z optymizmem i poczuciem stabilności – uzupełnił prezydent Rzeszowa. 

Przyszłoroczny budżet Rzeszowa przekroczy 2 mld zł. Na zadania inwestycyjne zapisane jest prawie 320 mln zł. Wśród największych inwestycji drogowych należy wymienić budowę Wisłokostrady. Jest to ważna droga, która połączy al. Rejtana z ul. gen Maczka. Jej częścią będzie nowy most na rzece Wisłok, który powstanie w miejscu starej przeprawy – mostu Załęskiego, a także estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi oraz nowy most na rzece Młynówce. W sumie wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 km. Inwestycja, która ruszyła w tym roku, będzie kosztować ponad 169 mln zł. W roku 2024 na to zadanie zarezerwowane zostało ponad 64 mln zł.

W budżecie znalazły się także pieniądze na kontynuację przygotowań kolejnych potężnych zadań drogowych. Jednym z nich jest m.in. budowa drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą przemysłową Dworzysko. Częścią tego zadania będzie budowa ponad 300 metrowego wiaduktu nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi. Na to zadanie prezydentowi miasta i jego służbom udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 250 mln zł.

W przyszłym roku zakończą się m.in. takie projekty drogowe jak budowa połączenia ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok (ponad 14 mln zł) czy też przebudowa ul. Grunwaldzkiej (11,6 mln zł). Z nowych inwestycji drogowych wymienić należy budowę połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest to droga, która zdecydowanie poprawi połączenie osiedla Słocina z centrum miasta. Skorzystają z niego także mieszkańcy osiedla Zalesie. W budżecie na to zadanie zapisane jest prawie 7,3 mln zł. W przyszłym roku swój początek będą miały także takie przedsięwzięcia jak np. budowa ul. Strzelców na os. Budziwój (3 mln zł) czy też drugi etap ul. Parkowej na os. Miłocin (4 mln zł) a także budowa kładki na rzece Strug łączącej ul. Jachowicza z ul. Koło – 3 mln zł.

Duże pieniądze wydane zostaną na inwestycje związane z oświatą. Zakończą się dwa ważne zadania. Pierwsze z nich to rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej na os. Staromieście (9,2 mln zł), która zyska m.in. nową halę sportową, sale lekcyjne, szatnię dla ponad 300 uczniów, kuchnię i jadalnię, drugie to nowa hala I Liceum Ogólnokształcącego (ponad 5 mln zł). Nową inwestycjami będą budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Elizy Orzeszkowej, na którą zapisane jest 16,4 mln zł oraz żłobka przy ul. Jachowicza na os. Drabinianka (5,2 mln zł).

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach także w roku 2024 mocny akcent położony zostanie na zadania związane z rekreacją i zielenią. W planie finansowym miasta znalazło się 9 mln zł na kolejne ogrody kieszonkowe i parki. 2 mln zł rezerwowane jest na nowoczesny plac zabaw na osiedlu Staromieście, podobna kwota wydana zostanie na stworzenie zielonej strefy wypoczynku na prawym brzegu Wisłoka. Rozpocznie się także projektowanie długo wyczekiwanego przez rzeszowian aquaparku, który zostanie wybudowany w północnej części miasta. Na jego dokumentację zarezerwowane jest ponad 5,4 mln zł.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem będzie budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które ma powstać przy ul. Wyspiańskiego. Będzie to nowoczesny stadion lekkoatletyczny, wzbogacony o funkcję piłkarską, przystosowany do organizacji dużych, plenerowych wydarzeń kulturalnych. Obiekt będzie mógł przyjąć na krytych trybunach blisko 8 tys. osób. W budżecie miasta na 2024 rok na ten cel zarezerwowano 31 mln zł. Miasto Rzeszów zadba nie tylko o stworzenie duże areny sportowej przystosowanej do rozgrywek na najwyższym poziomie ale także o rozbudowę, rozwój osiedlowych obiektów. Wśród tego typu projektów znalazły się m.in. budowa wielofunkcyjnego boiska dla dzieci i młodzieży na os. Pułaskiego, modernizacja boiska piłkarskiego na osiedlu Biała, nowy budynek klubowy na stadionie KS Grunwald Budziwój.

Sesja Rady Miasta Rzeszowa, fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa