RoboLAB – wyjątkowe warsztaty robotyczne które pozwolą Ci zostać konstruktorem

Organizatorzy akcji zachęcają do udziału w wyjątkowych warsztatach robotycznych – RoboLAB, które pozwolą zainteresowanym zostać konstruktorem na skalę światową.

Zapraszamy grupy szkolne oraz osoby indywidualne na zajęcia z robotyki. Podobnie jak w innych projektach fundacji, proponowane zajęcia w RoboLAB są bezpłatne!

– Projekt RoboLAB to już kolejny duży program organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, w którym w atrakcyjny sposób Fundacja zachęca młodych ludzi do zwiększenia zainteresowania naukami ścisłymi – robotyką, automatyką lub programowaniem.

RoboLAB skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych. W programie przewidywane są również zajęcia dla osób młodszych i starszych, które będą zainteresowane uczestnictwem i pasjonują się szeroko pojętą robotyką.

Podstawowym założeniem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie STEM i zaawansowanych technologii. Organizatorzy kładą także duży nacisk na rozwój pracy zespołowej u uczestników, zdobycie umiejętności rozwiązywania problemów oraz przezwyciężania przeszkód. W taki sposób nauka z zakresu technologii łączona jest z relacjami międzyludzkimi oraz sposobem pracy z ludźmi. Pozwala to nie zamykać umysłów tylko na wiedzę teoretyczną, ale otworzyć ją także na tą życiową.

Wszystkie zajęcia zostały podzielone pod względem czasu trwania oraz poziomu wiedzy uczestników. Poszczególne zajęcia kładą nacisk na wybrany zakres zdolności i skupiają się na danym obszarze wiedzy.

W ramach RoboLAB odbywają się m.in.:

  • Kreatywne Warsztaty – trzygodzinne zajęcia, które za pomocą specjalistycznych modułów robotycznych pomogą zapoznać się z podstawami mechaniki, elektroniki i programowania. Zajęcia dedykowane są grupom szkolnym.
  • RoboWarsztat – szesnastogodzinne warsztaty kierowane do potencjalnych drużyn wyłonionych podczas zajęć KW przygotowujących się do zawodów XChallenge,
  • RoboExpert – 9 spotkań po 90 min, które pozwolą uczestnikom budować już samodzielne konstrukcje robotyczne, uzupełniane o specjalnie zamawiane spotkania z ekspertami. Zajęcia dla uczestników zapisanych w bazie RoboLAB
  • RoboStudio – sobotnie spotkania otwarte, w których udział może wziąć każdy, kto hobbistycznie zajmuje się robotyką, buduje drony czy elementy elektroniczne. Podczas nich wspólnie będziemy budować konkretne projekty oraz wspierać drużyny powstające w ramach xChallenge.
  • RoboCamp – w przyszłości Fundacja planuje organizację zajęć pozalekcyjnych dla osób indywidualnych.

Działalność realizowaną w ramach RoboLAB można podzielić na dwa filary. Pierwszy z nich to prowadzenie zajęć, szkoleń i spotkań z ekspertami, których celem jest podnoszenie poziomu wiedzy uczestników. Drugim filarem jest natomiast organizacja międzynarodowych zawodów robotycznych XChallenge, które już w listopadzie odbędą się w Rzeszowie. Zawody organizowane są raz do roku, a tematyka zawodów ogłaszana jest na początku każdego roku. Podczas dwóch dni zawodów zobaczymy rywalizację robotów zadaniowych, jedyne w Polsce Walki Robotów, Line follower, sumo, Cebula House, Tag of War i wiele innych.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez udziału partnerów. Partnerem strategicznym, który jest zaangażowany we wszystkie elementy działalności jest Pratt & Whitney Rzeszów. Partnerami głównymi jest miasto Rzeszów, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Województwo Podkarpackie. Dbają oni zwłaszcza o zasięg zawodów, działania promocyjne oraz nagrody dla uczestników. Nie zapominajmy, że ich wkład finansowy i merytoryczny jest niezbędny do realizacji całego projektu.


RoboLAB – Local STEM Incubator jest przedsięwzięciem wieloletnim. Aktualnie obejmuję swoim zasięgiem Podkarpacie, lecz docelowo ma stać się wielkim, międzynarodowym wydarzeniem. Wtedy uczestnicy staną przed możliwością wystartowania w zawodach, w których będą mieli okazję zmierzyć się z zawodnikami światowej klasy.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” jest twórcą wielu projektów naukowych. Tworzy dla dzieci i młodzieży nowe możliwości rozwoju poprzez zróżnicowane pokazy i warsztaty. Udział w nich umożliwia zdobycie nowej wiedzy poprzez zabawę. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą projektów, które zagwarantują postęp w nauce oraz niezapomnianie spędzony czas.

RoboLAB | wyjątkowe warsztaty robotyczne które pozwalają zostać konstruktorem