Rockowa Noc łączy siły z ukraińskim Faine Misto

17. edycja Rockowej Nocy – rzeszowskiego festiwalu muzycznego zaprasza do współpracy twórców ukraińskiego festiwalu Faine Misto i Respublica. W efekcie w Rzeszowie – Mieście-Ratowniku, zostanie zorganizowany wyjątkowy festiwal – Rockowa Noc x Faine Misto. Wydarzenie odbędzie się 26-28 sierpnia 2022 roku na terenie Miasteczka Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej.

Rockowa Noc to rzeszowski najmocniejszy brzmieniowo festiwal z długoletnimi tradycjami. Co roku jego program składa się z Przeglądu Zespołów Konkursowych, które walczą o statuetkę Tadeusza Nalepy i koncertów gwiazd. W tym roku tych ostatnich będzie więcej niż dotychczas. To nie jedyne zmiany – Estrada Rzeszowska i agencja ARTO Music&Media nawiązały współpracę z jednym z największych ukraińskich festiwali muzycznych i zarazem jedną z największych plenerowych imprez w środkowo – wschodniej Europie – festiwalem Faine Misto.
– Bardzo cieszę się, że nasz projekt Rockowa Noc tak dynamicznie rozwija się. Nie tak dawno ogłosiliśmy nową dwudniową formułę tego fantastycznego rockowego wydarzenia a dziś możemy już oficjalnie powiedzieć, że łączymy Rockową Noc z niesamowitym ukraińskim festiwalem Faine Misto. Dzięki temu tworzymy jeszcze ciekawszy projekt, wyjątkowe w historii Polski i Ukrainy święto muzyki rockowej. Dziękuję twórcom festiwalu Faine Misto, że zdecydowali się kontynuować swoje dzieło w tym roku w Rzeszowie. Jestem pewien, że tę współpracę uda się kontynuować w kolejnych latach – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas środowej konferencji prasowej.
– Dzisiaj na Ukrainie rozstrzyga się los całej Europy. Nieuzasadnioną agresją na Ukrainę Rosja rzuciła wyzwanie całemu demokratycznemu światu. Chciałbym podziękować organizatorom festiwalu Faine Mesto, którzy od początku wojny zbierają pieniądze na wsparcie Ukrainy. Dziękuję, że nadal pomagacie, przypominacie o Ukrainie i mówicie o wojnie. Szczególnie dziękuję za to, że ten festiwal umożliwi zebranie środków dla obrońców Ukrainy oraz rodzin rannych i poległych żołnierzy. To symboliczne, że to wydarzenie odbędzie się w mieście, które przyjęło największą liczbę Ukraińców, którzy szukali schronienia. Za to nieocenione wsparcie 22 maja 2022 roku decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Rzeszów otrzymał tytuł Miasta Ratownika. Jestem szczerze przekonany, że festiwal Faine Misto x Rockowa Noc będzie symbolem wdzięczności dla Miasta Ratownika i symbolem przyjaźni polsko-ukraińskiej. Dziękuję wszystkim, Ukraina zwycięży! – mówił Oleksandr Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w specjalnym materiale wideo, przygotowanym na środową konferencję.
W zeszłym roku przez teren Fainego Mista przewinęło się ok. 80 tys. uczestników. Festiwal – nazywany przez fanów „Terytorium Wolnych Ludzi” – słynie z fenomenalnej atmosfery i produkcyjnego rozmachu. W tym roku miał świętować swoje 10-lecie.
Niemal od początku wojny zespół organizatorów Festiwalu Faine Misto zbierał fundusze na rzecz obrony Ukrainy. Przez trzy miesiące kupiono i przekazano walczącym obywatelom pomoc o wartości ponad 30 mln hrywien. Na tym jednak nie koniec. Komitet organizacyjny Fainego Mista postanowił zorganizować wyjątkową, charytatywną edycję festiwalu, która pomoże zgromadzić dodatkowe środki dla broniącej się Ukrainy oraz rodzin rannych i poległych żołnierzy.
Organizacja bezpiecznego festiwalu na Ukrainie jest obecnie niemożliwa. Stąd pomysł na nawiązanie ponadgranicznej współpracy z polskim miastem Rzeszów i kooperację z 17. edycją festiwalu Rockowa
Noc. Rzeszów to miasto, które od początku wojny gościło najwięcej szukających schronienia Ukraińców. Według oficjalnych danych statystycznych z kwietnia 2022 roku, na skutek wojny, populacja miasta wzrosła o 53 proc.
– Chcemy aby festiwal Rockowa Noc x Faine Misto był wyrazem wdzięczności dla Miasta-Ratownika i znakiem przyjaźni między Ukraińcami i Polakami! – zapowiadają twórcy Fainego Mista.
– Cieszymy się, że w Rzeszowie – mieście z bogatymi tradycjami rockowymi, będziemy mogli zorganizować tak wyjątkowe wydarzenie – Rockową Noc w zupełnie nowej odsłonie, połączoną z największym festiwalem rockowym na Ukrainie, dzięki czemu stworzymy bezprecedensowe wydarzenie, unikatowe w skali kraju i świata. Jako Estrada Rzeszowska mamy doświadczenie w tworzeniu kolektywów artystów krajów Partnerstwa Wschodniego z polskimi przy realizacji festiwalu Europejski Stadion Kultury, ale ten duet będzie szczególny, łączymy bowiem dwa duże przedsięwzięcia, jakimi są Rockowa Noc i Faine Misto, a wszystko to w szczytnym celu – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Rockowa Noc x Faine Misto: Bogaty line-up i zbiórka na szczytny cel

Pierwotnie Rockowa Noc miała trwać dwa dni. W wyniku współpracy mocnego grania w Rzeszowie będzie można słuchać o jeden dzień dłużej, tj. od 26 do 28 sierpnia. Pierwszego dnia festiwalu usłyszymy artystów zaproponowanych przez Faine Misto, między innymi zespoły IGNEA, Sick Solution i Space of Variations. 27 i 28 sierpnia na festiwalowej scenie zagrają z kolei Mr Pollack, KSU, Proletaryat, Jesus Chrysler Suicide, Dezerter, Tides from Nebula, Turbo i Riverside. Dochód ze sprzedaży biletów na pierwszy dzień festiwalu będzie w całości przekazany na pomoc Ukrainie, drugiego i trzeciego dnia na terenie festiwalu będą natomiast prowadzone zbiórki na ten cel.

Rock City w Rzeszowie

Rockowa Noc x Faine Misto to nie tylko koncerty. Teren festiwalu, a jest nim Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej, zmieni się w Rock City – miejsce z polem namiotowym i strefami różnych rockowych aktywności, o które zadbają między innymi wspierający Faine Misto interdyscyplinarny ukraiński festiwal Respublica i ARTO Music&Media – partner strategiczny Rockowej Nocy.

Załączniki: