RZESZÓW TURYSTYCZNY

RZESZÓW Turystyczny
 
Rzeszów w przeszłości był miastem o którym było najwięcej kpin Wymiennie w można było tuż po wojnie powiedzieć  “cos pan z Rzeszowa ´ lub coś pan z Kłaja” i ludzie już się śmiali. Rzeszów leżał za opłotkami Rzeczpospolitej i nie wydarzyły się np jakieś krwawe bitwy. Rzeszów jest przykladem miasta ciągle aspirującego – budującego się.  Nie ma  w nim Polskiej martyrologii wynikającej z przegranych powstań. Dlatego nie należy się dziwić że w rankinguz za Rzeszowem znalazły się Poznań ,Szczecin, Zakopane,Bydgoszcz, Lublin. Rzeszów był do niedawna miastem szarych kamienic, bezrobocia . W ciągu ostatnich kilkunastu lat, z brzydkiego kaczątka wśród polskich miast wojewódzkich zmienił się w jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce.
W ubiegłym roku urzędnicy zamówili Raport z badań diagnostycznych dotyczących rozwoju turystyki w Rzeszowie, który jest dokumentem potrzebnym do przygotowania strategii rozwoju turystyki dla Miasta Rzeszowa. Strategia powstaje we Wrocławiu, ma być gotowa w drugiej połowie roku.

W raporcie, przygotowanym przez agencję Fast Solutions z Rzeszowa, stoi czarno na białym, że liczba turystów zagranicznych korzystających z noclegów na terenie Rzeszowa w porównaniu z 2011 r. w 2013 wzrosła aż o 61 proc. – z ponad 24 tys. w 2011 r. do blisko 40 tys. w 2013 r. Do Rzeszowa najwięcej turystów przyjeżdża z Ukrainy (blisko 12 tys. osób w 2013 r.), Niemiec (ponad 4,5 tys. osób w 2013 r.) oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki (ponad 3,5 tys. osób w 2013 r.).

Co więc stało się takiego w Rzeszowie, że turyści przyjeżdżają tu chętniej i wyjeżdżają z bardzo dobrymi opiniami na temat miasta? – – Ciągle myśli się o turystyce przez pryzmat zabytków i atrakcji turystycznych, tymczasem turysta dziś nie wybiera miejsca tylko dla zabytków czy wyjątkowych krajobrazów. Do Rzeszowa duży procent turystów przyjeżdża z powodów biznesowych i handlowych. Do firm zlokalizowanych w Rzeszowie przyjeżdżają biznesmeni z Niemiec i USA. Ale bardzo ważnymi dla miasta turystami są także goście zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają tu na zakupy. Ten turysta jest dla miasta niezmiernie korzystny, bo napędza handel. Niedocenianym wciąż aspektem turystyki jest turystyka pielgrzymkowa, mamy sanktuarium, które przyciąga wiernych, oraz turystyka związana ze sportem – ludzie przyjeżdżają na ligę żużlową i siatkówkę .
Rzeszów dysponuje dynamicznie rozwijającą się bazą hotelarską i gastronomiczną, oferującą różne rodzaje kuchni, co jest szczególnie doceniane przez turystów. Autorzy raportu, jakim już dysponuje miasto, także wskazują rozwój bazy noclegowej, głównie pod kątem klienta biznesowego, jako atut Rzeszowa. Jest coraz więcej hoteli, prawie każdy dysponuje salami konferencyjnymi. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła też liczba hoteli o wysokim standardzie obsługi klienta.. Turyści biznesowi stanowią blisko połowę wszystkich korzystających z bazy noclegowej miasta. Pozostałe kategorie turystów nie przekraczają 10 proc. To turyści, którzy przybywają do Rzeszowa w celach wypoczynkowych (9,4 proc.) oraz kongresowo-konferencyjnych (9,1 proc.), czyli również związanych ze sferą biznesu.
Ale te pobyty w Rzeszowie są bardzo krótkie, dlatego niewielka liczba zabytków i atrakcji nie przeszkadza turystom, a wrażenia ograniczają się do pobieżnej oceny czystości i zieleni, która zawsze wypada pozytywnie. W 2011 r. turyści zagraniczni pozostawali tu średnio na 1,7 doby, a w 2013 r. – już tylko 1,4 doby. Polscy turyści pozostawali w 2013 r. w rzeszowskich hotelach średnio na 1,5 doby.
W ocenie autorów raportu na korzyść miasta w oczach turystów działa niewątpliwie bliskość granicy oraz innych atrakcji województwa (Bieszczadów, Łańcuta, Przemyśla), komunikacja: autostrada A4 i port lotniczy w Jasionce. Na pozytywną opinię o mieście wpływa także fakt, że Rzeszów na tle innych miast postrzegany jest jako miejsce wyjątkowo czyste, zadbane i bezpieczne. Rozwój turystyki biznesowej stymuluje działalność Doliny Lotniczej.