Rzeszów tworzy zielony fundusz

Jest to inicjatywa dzięki której każdy mieszkaniec, każda firma będzie mogła zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie. „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” wystartuje już w czerwcu tego roku.

Powstanie “Zielonego Funduszu dla Rzeszowa” to odpowiedź na inicjatywy mieszkańców, ekspertów, firm zainteresowanych poprawą przestrzeni miasta. – Wielokrotnie rozmawiałem z rzeszowianami, z przedstawicielami lokalnych firm, stowarzyszeń. Jest duże zainteresowanie angażowaniem się w życie miasta, w tworzenie nowych przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, wiele pomysłów i inicjatyw. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ zależy mi na tym, aby rzeszowianie jak najmocniej uczestniczyli w procesie rozwijania naszego miasta. Dlatego też tworzymy “Zielony Fundusz dla Rzeszowa”, który uzupełni nasze miejskie działania – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Fundusz wystartuje w czerwcu tego roku. Jego działanie będzie koordynowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Urban Lab Rzeszów. Każdy zainteresowany będzie mógł się zaangażować w szereg projektów. Będzie można wesprzeć zarówno duże przedsięwzięcia inwestycyjne, takie jak np. tworzenie nowych parków,  ogrodów sensorycznych, zakup wyposażenia placów zabaw jak też i te mniejsze taki jak łąki kwietne, nasadzenia pojedynczych drzew, łąk kwietnych, rabat, współfinansowanie elementów małej architektury.

W jaki sposób będzie można zaangażować się w „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”? Jest już przygotowywana dedykowana tej inicjatywie strona internetowa. Na niej znajdzie się szczegółowy regulamin przedsięwzięcia wraz z informacjami, w jaki sposób można wesprzeć dane inicjatywy. W poszczególnych zakładkach na stronie znajdą się informacje o tym, jaki jest koszt np. zakupu drzewa, krzewu konkretnego gatunku, urządzenia dla placu zabaw, wysiania łąki kwietnej. Osoba, firma, stowarzyszenie zainteresowana udziałem w funduszu będzie wypełniała specjalny formularz. Po jego wypełnieniu z fundatorem kontaktować się będzie Zarząd Zieleni Miejskiej celem podpisania umowy dotyczącej wsparcia. – Na stronie internetowej funduszu będą też zamieszczone gotowe projekty przygotowane przez zarząd zieleni. Będzie można wesprzeć ich realizację zakupem cegiełki. Ale oczywiście nie chcemy się ograniczać tylko do gotowych projektów. Na stronie będzie mapa z lokalizacjami terenów miejskich, na których zielone pomysły mieszkańców, firm, przedsiębiorstw będą mogły być realizowane. Czyli będzie można np. współfinansować posadzenie drzewa wybranego przez fundatora drzewa na wskazanym przez niego miejskim terenie – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Fundusz uzupełni zielone coroczne działania miasta. A tych jest bardzo wiele. W ubiegłym roku w Rzeszowie powstało sześć nowych ogrodów kieszonkowych, m.in. przy ul. Kurpiowskiej, przy al. Sikorskiego, kontynuowana była budowa parku przy ul. Błogosławionej Karoliny, rozpoczęła się rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego, posadzonych zostało ponad 1,3 tys. drzew. W tym roku powstaną kolejne miejskie ogrody m.in. przy ul. Sportowej, Dębickiej, Staszica, posadzonych zostanie kolejne tysiąc drzew. – Realizując kolejne przedsięwzięcia walczymy mocno także o ochronę zieleni istniejącej.  Staramy się uratować każde drzewo, zmieniać projekty inwestycyjne w ten sposób, aby chronić drzewa – podkreśla prezydent Rzeszowa.

Ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej, fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa