Rzeszów wspiera całoroczną działalność kulturalną

Dotacje z budżetu Rzeszowa na prowadzenie działalności kulturalnej przez cały rok otrzymało pięć fundacji i stowarzyszeń. Umowy zostały podpisane w czwartek.

Stworzenie możliwości zdobycia miejskiej dotacji na całoroczną działalność kulturalną jest nowym pomysłem, wprowadzonym przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa oraz Krystynę Stachowską, wiceprezydent odpowiadającą m.in. za sprawy kultury.

– Jest mi niezmiernie miło, że podpisujemy takie umowy z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W naszym mieście jest duże zapotrzebowanie na kolejne wydarzenia kulturalne. Sygnalizują to nam mieszkańcy.  Dlatego cieszę się, że rzeszowska oferta działań w sferze kultury wzbogaca się – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa podczas czwartkowego podpisywania umów dotyczących dotacji na działalność kulturalną.

Umowy z miastem podpisało pięć podmiotów. Są to: Fundacja Teatr O.de. la, Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne, Fundacja Artysta, Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE (związane z Teatrem Przedmieście) i Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej WSK PZL Rzeszów.

Łączna kwota dotacji to blisko 330 tys. zł.

– Cieszę się, że jesteśmy świadkami tego, że miasto zacznie zaspokajać potrzeby wyższe. Kultura jest ważna i co istotne dostrzegana w ratuszu. Borykamy się z pewnymi problemami finansowymi. Ta dotacja doda nam skrzydeł  – mówił podczas czwartkowej uroczystości Jerzy Skiba z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

– W ramach otrzymanego wsparcia przygotowaliśmy między innymi szereg nowatorskich warsztatów, które będą dedykowane mieszkańcom Rzeszowa. Co więcej, przygotowujemy nową premierę teatru tańca, która, mamy nadzieję, odbędzie się podczas pierwszej edycji Festiwalu Tańca w Rzeszowie – powiedział Tomasz Kuliberda z Fundacja Teatr O.de.la.