Rzeszów zdrowiem stoi

Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie zostanie wyremontowany. Umowa z wykonawcą jest już podpisana, inwestycja będzie zrealizowana do 31 sierpnia 2024 r.

– Jednym z naszych ostatnich wyzwań jeśli chodzi o Szpital Miejski jest Oddział Chirurgii, który od 15 lat nie był remontowany. Wymaga on dostosowania do współczesnych standardów, wymiany wszystkich sieci, części sanitarnej. Pozyskaliśmy na ten cel środki zewnętrzne i 14 marca wybraliśmy wykonawcę, firmę ACORDI, która zmodernizuje nam oddział za kwotę 3,2 mln zł – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Szpital Miejski został ostatnio mocno dofinansowany. Dla przypomnienia w kwietniu 2021r. aż 12,5 mln złotych przeznaczono na modernizację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii i zakup Rezonansu Magnetycznego. Nowa Pracownia Rezonansu Magnetycznego powstała w lipcu 2022r. Znajduje się na poziomie -1 w budynku szpitala. Jej koszt to 7,3 mln.

Szpital Miejski, oprócz nowej Pracowni Rezonansu Magnetycznego, ma także Pracownie Tomografii Komputerowej, USG oraz RTG. Od końca 2023 roku przeprowadza nowoczesne zabiegi kręgosłupa za pomocą zaawansowanych metod miniinwazyjnych.

W lutym 2024 r. miasto zakupiło nowy ultrasonograf z pełnym oprzyrządowaniem umożliwiającym wykonanie biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego (prostaty).

– „Zakup systemu biopsji fuzyjnej dla Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie” jest jednym ze zwycięskich projektów wybranych do realizacji przez rzeszowian podczas ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. – zaznacza Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. – Zagłosowało na niego 2 537 mieszkańców. Wartość zakupu wynosi ponad 430 tys. zł, z czego 400 tys. zł zostało sfinansowane w ramach RBO.

Dlaczego to tak ważne? Bo w przeciwieństwie do zwykłej biopsji wykonywanej tylko pod kontrolą ultrasonografu, biopsja fuzyjna łączy dokładność badania rezonansu magnetycznego, z ultrasonograficznym celowaniem. Pozwala to na bardzo dokładną lokalizację zmiany podejrzanej o nowotwór i precyzyjne pobranie z niej wycinka. Jak podkreślił dr Piotr Cwenar, specjalista urologii, biopsja fuzyjna to nowoczesny aparat, dzięki któremu wykrycie raka prostaty wzrasta o ok. 50 procent. A wczesne zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, daje szanse na powrót do pełni zdrowia.

Grzegorz Materna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnego nr 1 w Rzeszowie, zauważył, że pacjenci lubią jego szpital: – Tylko w ubiegłym roku z naszych usług skorzystało 44 tys. osób. Przeprowadziliśmy 12 tysięcy operacji, odebraliśmy 1500 porodów. Oprócz tego w naszych pracowniach endoskopii wykonaliśmy ponad 4 tys. zabiegów małoinwazyjnych. Jeżeli ktoś chciałby się zapisać na takie świadczenie, to termin otrzyma dopiero na październik, ponieważ w kolejce oczekujących jest ponad 1100 osób. Przekazywaliśmy tę informację do Pana Prezydenta, do Pani Prezydent i zdecydowaliśmy się na utworzenie dwóch pracowni endoskopii. Pan Prezydent, Pani Prezydent i rada miasta zgodzili się, by przekazać dofinasowanie ponad 2,6 mln. Do końca maja chcemy utworzyć drugą pracownię endoskopii.

Mówiąc o zdrowiu nie sposób pominąć badań profilaktycznych. Wśród programów polityki zdrowotnej realizowanych przez Miasto Rzeszów w 2024 r. są: „Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Miasta Rzeszowa na lata 2021-2025” , „Program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu C wśród mieszkańców Miasta Rzeszowa”, „Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Miasta Rzeszowa na lata 2021-2025” czy program „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Rzeszowa na lata 2022-2025”.

Do realizacji w najbliższym czasie: jest „ Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci klas III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Rzeszów na lata 2024-2028” za 235 000 zł oraz „Program profilaktyki osteoporozy”.

Konferencja prasowa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie, fot. Grzeorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa