Startuje rekrutacja na semestr letni DUT w Rzeszowie

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w semestrze letnim 2023. Rekrutacja rozpocznie się 20 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 27 lutego (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne.

Czy jest jeszcze ktoś kto jeszcze nie słyszał o Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w Rzeszowie? Przypuszczamy, że niewiele jest takich osób, gdyż niebawem rozpocznie się już 28. semestr DUT w Rzeszowie i przy każdej rekrutacji nie brakuje chętnych do wzięcia udziału w bezpłatnych, popularnonaukowych wykładach i warsztatach. Do rekrutacji na semestr letni 2023 mogą podejść wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat mieszkające na terenie województwa podkarpackiego.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Harmonogram semestru letniego DUT w Rzeszowie dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Na wykładach  uczestnicy zapoznają się m.in. z kinematyką i dynamiką, dzięki doświadczeniom, w których sami wezmą czynny udział. Przedstawiony zostanie ruch ciał po Ziemi, ale także latanie, pływanie i swobodny spadek. Uczestnicy wykładów dowiedzą się również czym jest frazeologia i korespondencja lotnicza na podstawie przykładów komunikacji pomiędzy pilotami statków powietrznych a personelem służb ruchu lotniczego. Słuchacze na jednym ze spotkań postarają się stworzyć laboratorium kuchenno-chemiczne a także porozmawiają z prowadzącym o wyjątkowym życiu roślin – ich komunikacji i sposobie przetrwania.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Na warsztatach „Wybredny chlorofil” uczestnicy samodzielnie wyizolują chlorofil z liści różnych roślin badając przy tym wiele zależności. Z kolei na warsztatach pt. „Jak przetrwać w wodzie?” dzieci poznają organizmy żyjące w wodzie wykonując proste posiewy mikrobiologiczne wody i obserwując przy tym powstałe kolonie bakterii.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.  Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego (wykłady – URZ ul. Pigonia 1, warsztaty – URZ Kampus Zalesie).

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 20 lutego od godz. 10.00 do 27 lutego 2023r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 1 marca 2023r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja na semestr letni w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (20-27 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.