USPRAWIEDLIWIENIE UKRAIŃSKIEGO FASZYZMU UKRAIŃCY POBILI

usprawiedliwienie ukraińskiego faszyzmu
UKRAIŃCY POBILI

Taki tytuł nadał Rafał Ziemkiewicz autorskiemu komentarzowi do wywiadu ukraińskiego historyka Jarosława Hry-caka dla „Gazety Wyborczej” na temat źródeł nacjonalizmu ukraińskiego. Polski publicysta zwraca uwagę, że na łamach gazety krytykowany jest nacjo­nalizm polski, zaś usprawiedliwiane są zbrodnie nacjonalizmów innych naro­dów. Oto, jak pokazuje przykład wspo­mnianego historyka, stan świadomości ukraińskich elit: apoteoza galicyjskiego nacjonalizmu, najbardziej obok nie­mieckiego zbrodniczego i barbarzyń­skiego z nacjonalizmów, jakie wydało ubiegłe stulecie, relatywizowanie i usprawiedliwienie masowych mordów dokonanych przez ten nacjonalizm, równoważenie ich kłamliwym przypisy­waniem symetrycznych win Polakom i całkowite zafałszowanie wielowiekowej historii naszych wzajemnych relacji, tym groźniejsze, że dokonywane w modnym duchu „politycznej poprawności” – czy­tamy na łamach „Do Rzeczy” w tekście Rafała Ziemkiewicza.
Słowem, z wywodów tamtejszego intelektualisty dowiadujemy się, że nie ma innej Ukrainy niż ta skorumpowana i mafijna, kontrolowana przez Rosję, albo banderowska, chorobliwie antypol­ska i restytuująca mity założycielskie,
które raz już popchnęły Ukraińców do krwawej eksterminacji Polaków, Żydów i innych mniejszości narodowych -dodaje Ziemkiewicz. Według publi­cysty „Gazeta Wyborcza”, publikując wywiad z Hrycakiem, miała określony cel: Wykreować autorytet, który po raz kolejny powie Polakom, że ich historia jest szczególnie haniebna, że zamiast hołdu dla poprzednich pokoleń i ich ofiar, winni odczuwać wstyd i odrazę. Że byliśmy kolonizatorami, zbrodnia­rzami, prześladowcami i nie mamy moralnego prawa do niczego – pisze publicysta. Twierdzi on, że ukraiński historyk usprawiedliwia w wywiadzie nacjonalizm ukraiński: Dziennikarka od Michnika z zachwytem przyjmuje prymitywne symetrie swego rozmówcy: rzeź wołyńska to to samo co Jedwabne, Polacy na Ukrainie to jak Francuzi czy Anglicy w Afryce etc. Są to manipula­cje obliczone na kompletnych idiotów […] ale to oni właśnie stanowią target dla narracji budowanej przez takich mędrców jak Gross czy właśnie Hrycak. Narracji, w której nawet nacjonalizm nie jest taki zły, jeśli tylko nie jest to nacjo­nalizm Polski – a jeśli Polsce wrogi, to już całkiem OK – pisze Ziemkiewicz.
Zdzisław Daraż


^**********************

W Kijowie bojówki miejscowego Dynama, wsparte przez kibiców z innych miast, urządziły prawdziwe polowanie na wszystkich Polaków w mieście. Skatowani zostali pracownicy polskiej ambasady. Do wydarzeń doszło w związku z meczem Zoria Ługańsk – Legia Warszawa. Według miejscowych mediów, Polaków atako­wali fani z Kijowa, Odessy a nawet dalekiego Donbasu. Część z nich nosiła charakterystyczne czarne koszulki z napisami „jestem z Donbasu”. Ukraińscy chuligani byli uzbrojeni w noże, któ­rymi atakowali osoby rozmawiające po polsku.
W starciach ucierpiał m. in. fotoreporter „Przeglądu Sportowego”. W jednym z tuneli w pobliżu Majdanu zaatakowała go grupa ośmiu
ukraińskich chuliganów. Miejscowe władze, aby zapewnić bezpieczeństwo, poprosiły o pomoc wojsko i milicję. Niestety, milicja nie reagowała na ataki wymierzone w Polaków. „Trwa obława na kibiców Legii w Kijowie. Ci ludzie chodzą sobie przy milicji. Podbiegają w ośmiu” – pisał Mateusz Skwierawski z Wirtualnej Polski na Twitterze.
Polacy długo i energicznie skandowali, że Bandera to… znane słowo na ch, życzyli śmierci wszystkim jego wyznawcom i przekonywali, że Lwów to polskie miasto” – donosi telewizja Life News.
Zdzisław Daraż
KOMITET OCALENIA NARODOWEGO
Były premier Ukrainy, Mykoła Aza-row, ogłosił w Moskwie powstanie Komitetu Ocalenia Narodowego dla Ukrainy. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pie-skow, powiedział, że działania Azarowa nie są kierowane przez władze Federacji Rosyjskiej, jednak Rosjanie zamierzają dokładnie zbadać sytuację.
Jak donosi Radio Liberty, Mykoła Azarow wezwał w Moskwie między innymi do „totalnej zmiany reżimu” na Ukrainie. Były premier dąży do przed­terminowych wyborów w celu dokona­nia zmiany władzy w kraju. Ma temu służyć stworzony przez niego Komitet Ocalenia Na