W Rzeszowie edukacja to priorytet. Około 200 nauczycieli na EduDay 2022

Władze Rzeszowa od dawna kładą ogromny nacisk na to, aby jakość nauczania w miejskich szkołach stała na najwyższym możliwym poziomie. Wszystkie placówki podłączone są do systemu teleinformatycznego, uczniowie mają dostęp do usług i aplikacji Microsoft 365, ale to nie wszystko. W piątek około 200 nauczycieli z Rzeszowa i Podkarpacia wzięło udział w EduDay, wydarzeniu firmy Microsoft zorganizowanym w nowej szkole przy ul. Kwiatkowskiego. Tam uczyli się od najlepszych, jak przekazywać wiedzę uczniom, by wynieśli z zajęć jeszcze więcej. Była to też świetna okazja, żeby sprawdzić, jakie technologiczne nowinki można wprowadzić na lekcje.

W Rzeszowie wszyscy nauczyciele i uczniowie miejskich szkół mają bezpłatny dostęp do aplikacji Office 365, mogą je również zainstalować na komputerach, tabletach i smartfonach. Działa również portal edu.erzeszow.pl, dziennik elektroniczny, do którego dostęp jest niezwykle łatwy. To nie wszystko: każda miejska placówka jest podłączona do systemu teleinformatycznego, dzięki czemu uczniowie mogą bezpłatnie korzystać z Internetu i połączeń telefonicznych.

– Rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród uczniów jest niezmiernie ważne, ponieważ to dzięki nim uczniowie uczą się kreatywności oraz logicznego myślenia. Dzięki narzędziom i programom online uczniowie chętnie korzystają ze swojej wiedzy oraz kreatywnie uczestniczą w zajęciach. Internet pozwala na przyswajanie nowych tematów w sposób niezwykle efektywny, np. poprzez odpowiednie serwisy internetowe, gry, aplikacje edukacyjne oraz ich odpowiedzialne i bezpieczne wykorzystywanie – mówi Krystyna  Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Władze miasta nie poprzestają na tym i dalej przywiązują ogromną uwagę do rozwoju edukacji. W piątek, w Szkole Podstawowej nr 37 na os. Drabinianka, około 200 nauczycieli z Rzeszowa i Podkarpacia wzięło udział w EduDay, wydarzeniu zorganizowanym przy współpracy z amerykańską firmą Microsoft. Impreza miała pokazać nauczycielom, w jaki sposób jeszcze lepiej docierać do uczniów.

Były pokazy technologiczne największych światowych firm (ASUS, Dell, Acer, Intel i innych), warsztaty i szkolenia, a także test predyspozycji, podczas którego nauczyciele mogli sprawdzić swoje przygotowanie do roku szkolnego. O to ostatnie zadbała fundacja Pho3nix Kids Poland z Katarzyną Bachledą-Curuś na czele, dwukrotną medalistką olimpijską w łyżwiarstwie. Nie zabrakło oczywiście rozmów o wykorzystaniu w edukacji gier, jak choćby Minecraft.

– Niezwykle ważne jest nowoczesne podejście do szkolnictwa i wybór odpowiedniego partnera. Przykład Rzeszowa przekonuje, że dzięki wdrożeniu usługi Office 365 w szkołach wszyscy uczniowie mogą lepiej przygotować się do życia w nowoczesnym świecie technologii – podkreślała podczas EduDay Krystyna Stachowska.

Zdjęcie ilustrujące z wydarzenia pn. EduDay 2022 | fot. Adam Lampart/UM Rzeszówv
Zdjęcie ilustrujące z wydarzenia pn. EduDay 2022 | fot. Adam Lampart/UM Rzeszów
Zdjęcie ilustrujące z wydarzenia pn. EduDay 2022 | fot. Adam Lampart/UM Rzeszów