W rzeszowskim parku powstaje Aleja Gwiazd. Uhonoruje wybitnych sportowców

Odciski dłoni Rafała Wilka, Marka Karbarza czy Ann Meyers-Drysdale i innych sportowców będzie można już niedługo podziwiać w jednej z alejek Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie. To projekt o nazwie Aleja Gwiazd, który ma zaangażować miasto w promocję polskich i polonijnych sportowców, którzy osiągnęli międzynarodowy sukces. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 15 lipca, a inicjatywę objął patronatem Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk.

Rzeszowska Aleja Gwiazd powstaje w alejce naprzeciwko wejścia do budynku Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Parku Jedności Polonii z Macierzą. Będzie składała się z pięciu tablic z brązu z odciskami dłoni wybitnych polskich sportowców, którzy odnieśli wielkie sukcesy, a niekoniecznie mieszkają w Polsce. Jest to pomysł Fundacji Aleja Gwiazd i Fundacji Sportnet i jest realizowany w wielu miastach, zarówno polskich, jak i amerykańskich. W tym roku uhonorowani zostaną:

  • Rafał Wilk: trzykrotny mistrz paraolimpijski z Londynu (2012) i z Rio (2016) w handbike’u; dwukrotny mistrz świata z Kanady 2013; mistrz świata z Greenvill 2014 USA jazda na czas; dwukrotny mistrz świata z Nottwil Szwajcaria 2015;
  • Marek Karbarz: siatkarz „złotej drużyny” Wagnera, mistrz świata (1974) i mistrz olimpijski (1976). Absolwent Politechniki Rzeszowskiej;
  • Jan Domarski: piłkarz grający na pozycji napastnika, reprezentant Polski, uczestnik i zdobywca trzeciego miejsca podczas Mistrzostw Świata w Niemczech w 1974;
  • Bob Brudzinski: jest byłym obrońcą futbolu amerykańskiego, który grał przez 13 sezonów w National Football League (NFL) oraz grał 7 razy w Superbowl, z czego zdobył 3;
  • Ann Meyers-Drysdale: wiceprezes WNBA Phoenix Mercury, Mistrzyni Świata, Wicemistrzyni Olimpijska i wielokrotna Mistrzyni USA w koszykówce.

Oficjalne odsłonięcie Alei Gwiazd zaplanowane jest na 15 lipca o godz. 15 w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

– Bardzo się cieszę, że nasze miasto zostało przez Fundację wybrane do udziału w projekcie. Tym bardziej, że zarówno Rafał Wilk, Jan Domarski jak i Marek Karbarz są mocno z Rzeszowem związani. To świetny sposób, aby urozmaicić nieco spacer po parku, ale też wzmocnić świadomość o tych wspaniałych sportowcach wśród rzeszowian i naszych turystów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jednocześnie zachęca mieszkańców do udziału w uroczystości odsłonięcia Alei. Projekt został objęty honorowym patronatem Kamila Bortniczuka, Ministra Sportu i Turystyki oraz Zygmunta Potockiego, Konsula Honorowego RP w Calgary. Miejsce powstania Alei jest nieprzypadkowe: w projekcie bardzo ważne jest pogłębienie współpracy z organizacjami polonijnymi w USA oraz Kanadzie.

– Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału i pojawienia się 15 lipca na oficjalnym otwarciu Alei. Będzie to święto sportu oraz również ciekawa lekcja historii sportu. Warto pamiętać o Polakach osiągających sukcesy sportowe poza granicami kraju – to był jeden z wielu elementów, który skłonił Fundację do tego projektu – zachęca Adela Grzyb, prezes Fundacji Sportnet.