Ważny krok w kierunku budowy aquaparku w Rzeszowie
W jakie atrakcje powinien być wyposażony rzeszowski aquapark? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne należy tam zastosować? Jak powinno wyglądać finansowanie inwestycji? Na te i wiele innych pytań odpowie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie”. Umowa na opracowanie tego ważnego dokumentu została podpisana we wtorek.
– Prawie dokładnie rok temu zorganizowałem konferencję prasową z udziałem Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Tematem tamtej konferencji był aquapark. Budowa parku wodnego w Rzeszowie wysunęła się wtedy na pierwsze miejsce wśród moich przyszłych planów inwestycyjnych. Zapowiedziałem wtedy zajęcie się takim zadaniem. I szybko rozpoczęliśmy działania. W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy odpowiedni teren pod taką inwestycję. To działki na osiedlu Staromieście, które mają ok. 6 hektarów powierzchni – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowego spotkania w rzeszowskim Urban Lab. – Przeprowadziliśmy także wiele analiz dotyczących funkcjonowania parków wodnych zarówno w Polsce jak i Europie. Sprawdzaliśmy m.in. jakie ich elementy, rozwiązania można przenieść na nasz grunt a jakich unikać. Te wszystkie nasze dotychczasowe działania zaowocowały tym, że dziś możemy podpisać umowę na opracowanie bardzo ważnego dokumentu – studium wykonalności. Będzie ono krokiem milowym przybliżającym nas do rozpoczęcia projektowania aquaparku – dodał Konrad Fijołek.
Prezydent Rzeszowa podczas spotkania w Urban Lab podpisał z firmą Agraria z Warszawy umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie”. – Cieszę się, że przy okazji tak ważnego zadania będziemy współpracowali z tak doświadczonym partnerem. Wspólnie z firmą Agraria będziemy badali trzy warianty przyszłej inwestycji. Pierwszy z nich to budowa zadaszonego aquaparku, drugi to aquapark z rekreacyjną częścią zewnętrzną, trzeci to aquapark plus część zewnętrzna oraz dodatkowo kryte lodowisko. Dzięki studium będziemy mogli określić dokładnie jak ta przyszła inwestycja powinna wyglądać i który wariant jest najodpowiedniejszy – powiedział prezydent Rzeszowa.
– Cieszę się, że firma, którą reprezentuję będzie mogła pomóc mieszkańcom Rzeszowa w wyborze optymalnego wariantu aquaparku. Zajmujemy się tego typu zadaniami od wielu lat – przygotowaliśmy dotychczas kilkadziesiąt opracowań – studiów wykonalności, programów funkcjonalno-użytkowych, koncepcji architektonicznych dotyczących w dużej części parków wodnych, basenów, term. Mogę zapewnić, że przygotujemy odpowiednią analizę w zakresie technicznym, prawnym, finansowym. Na analizę finansową przyszłej inwestycji kładziemy szczególny nacisk. Chcemy w naszym opracowaniu przekazać ile taki obiekt będzie kosztował w przeciągu 20 lat funkcjonowania, co pozwoli podjąć najodpowiedniejsze decyzje odnośnie inwestycji. Będziemy się oczywiście także wsłuchiwali w głosy mieszkańców, ponieważ to oni powiedzą, czego oczekują od takiego obiektu. Naszą rolą jest dopasować obiekt do możliwości i potrzeb miasta – mówił Wiesław Smolec, prezesa zarządu Agraria Sp. z o.o.
– Zależy nam na tym, aby rzeszowski park wodny był skrojony na miarę oczekiwań mieszkańców a także na miarę możliwości miasta. Chcemy, aby oprócz funkcji rekreacyjnej pełnił także funkcję edukacyjną. Planujemy zastosować tam najnowsze zdobycze techniki, wykorzystać odnawialne źródła energii i technologie związane z budownictwem pasywnym. Chcemy, aby był obiektem ekonomicznym ale także nowoczesnym, na miarę XXI wieku – powiedział Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.
Studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie” będzie gotowe za 125 dni. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie przetargu na wybór firmy, która, w oparciu o dane ze studium wykonalności, opracuje już dokumentację projektową budowy aquaparku.