Więcej pieniędzy w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim

Przedszkole przy ul. Pelczara w Rzeszowie będzie miało zmodernizowany plac zabaw. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach ubiegłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejna edycja budżetu wystartuje już w lipcu.

Inwestycja przy Przedszkolu Publicznym nr 35 na osiedlu Nowe Miasto zdobyła 987 głosów rzeszowian w ubiegłorocznej edycji RBO. Przetarg na wybór firmy, która wykona to zadanie został już ogłoszony. W ramach tego przedsięwzięcia zmodernizowany zostanie przedszkolny plac zabaw. Pierwszy z elementów inwestycji to nowy plac o wymiarach 12,6 na 14 m, który będzie miał poliuretanową nawierzchnię. Dwa kolejne będą miały nawierzchnię z piasku i wymiary 9,4 x14,2 m oraz 5,70×7,50 m. Na placach zostaną zamontowane urządzenia, m.in.: ciuchcia z wagonem, zestaw zabawowy ze zjeżdżalniami oraz kładkami, domek dla dzieci, urządzenie sprawnościowe, huśtawka wagowa, wahadłowa oraz bocianie gniazdo. Powstaną dwie piaskownice, jedna z nich będzie zadaszona. Wykonawca na wykonanie zadania będzie miał 150 dni od daty podpisania umowy.

Kolejna edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego ruszy już w lipcu. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa przyjęta została uchwała o zwiększeniu kwoty na zadania, które mieszkańcy wybiorą do realizacji. – W ubiegłym roku do wydania w ramach RBO było 9 mln zł. Zdecydowałem, że ta kwota zostanie zwiększona o kolejne 400 tys. zł. Zależy mi bardzo na tym, aby ta inicjatywa, która włącza i angażuje rzeszowian we współdecydowanie o mieście, cały czas się rozwijała – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Projekty do najnowszej edycji RBO będzie można zgłaszać już od 4 lipca. Nabór potrwa do 21 lipca.

Kolejne etapy to:

  weryfikacja zgłoszonych projektów – od 24 lipca do 18 sierpnia 2023 r.;
– sporządzenie listy projektów dopuszczonych do głosowania – 21 sierpnia 2023 r.;
– składanie skarg na niedopuszczenie projektu do głosowania – do 28 sierpnia 2023 r.;
– sporządzenie ostatecznej listy projektów dopuszczonych do głosowania – 7 września 2023 r.;
– głosowanie – od 8 września do 8 października 2023 r.

Lista projektów, które zyskały największą liczbę głosów i będą realizowane w przyszłym roku, zostanie opublikowana 13 października.

Propozycje zadań można zgłaszać w trzech kategoriach. Pierwsza z nich to inwestycje ogólnomiejskie o wartości do 2 mln zł. Tutaj wybrany zostanie jeden projekt.

Druga to zadania osiedlowe, których koszt nie przekracza 400 tys. zł. W budżecie tej kategorii jest kwota 6,4 mln zł. Trzecia to przedsięwzięcia kulturalne, społeczne, sportowe, oświatowe. Jest na nie rezerwowany milion zł. Szacunkowa wartość jednego projektu w tej kategorii nie może być wyższa niż 50 tys. zł.