Wsparcie dla kobiet. Różowe skrzyneczki w Rzeszowie

W 43 rzeszowskich szkołach zamontowane zostały tzw. różowe skrzyneczki, w których znajdują się m.in. podpaski i tampony.

O konieczności wprowadzenia w Rzeszowie tego typu rozwiązań przedstawicielki środowisk kobiecych rozmawiały z Konradem Fijołkiem podczas trwania kampanii prezydenckiej. Jak dużym problemem jest brak środków higieny dla kobiet pokazują dane opublikowane w raporcie opracowanym dla Kulczyk Foundation. Z raportu wynika, że blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup podpasek, tamponów, 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu.

– Dlatego też zdecydowałem o tym, aby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Skrzyneczki znajdują się w 43 rzeszowskich szkołach. W każdej z nich są: dwa rodzaje wkładek, trzy rodzaje tamponów, rodzaje podpasek, chusteczki higieniczne. Koszt wprowadzenia tej inicjatywy w życie to nieco ponad 2,7 tys. zł.

Różowa skrzyneczka z artykułami higienicznymi fot. Grzegorz Bukała