Wykonawca Wisłokostrady wybrany. Droga powstanie za 169 mln zł

Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą ma być gotowa w 2026 roku. Jej budowa obejmie także wykonanie nowego mostu przez Wisłok i rozpocznie się niebawem.

Do przetargu na budowę drogi wpłynęło 13 ofert, których wartość wahała się od 169 mln zł do 230 mln zł. Najniższą z nich złożyło konsorcjum Antex II z Lubyczy Królewskiej (lider) i Wysowa Mosty ze Stanisławowa Pierwszego (partner). Po wnikliwej analizie oferty Urząd Miasta Rzeszowa zdecydował się ją przyjąć. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło dzisiaj, a podpisanie umowy jest planowane na sierpień.

Droga ma powstać w ciągu 32 miesięcy od parafowania dokumentu, co oznacza, że pierwsi kierowcy powinni skorzystać z niej w 2026 roku. Trasa zostanie objęta 7-letnią gwarancją.

Wisłokostrada to jeden z kluczowych projektów drogowych, przewidzianych do realizacji na najbliższe lata. Dwupasmowa trasa połączy aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, a stąd doprowadzi przez ul. gen. Maczka do skrzyżowania ul. Lubelskiej z al. Wyzwolenia. Na razie gotowy jest około 500-metrowy fragment, łączący al. Rejtana z nowym targowiskiem.

Nowa trasa z ulicą Ciepłowniczą połączy się rondem. Przy drodze zostaną wybudowane drogi dla rowerów i chodniki. Częścią inwestycji będzie także budowa nowego mostu przez Wisłok w ciągu ulicy Ciepłowniczej. Przeprawa zastąpi wysłużony most Załęski.

Projekt drogi jest już gotowy, dlatego wykonawca będzie mógł od razu rozpocząć budowę. Miasto otrzyma na ten cel 95 mln zł dotacji z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.