Zanieś niepotrzebne rzeczy do Paczkomatu i nadaj im nową historię ! – Odpowiedzialne Smart City

Posiadasz zbędne, ale sprawne przedmioty, których już nie używasz? Stary telefon, niepotrzebny blender, buty, które już Ci się znudziły, a może zabawkę z której wyrosło Twoje dziecko? Można dać im drugie życie razem z InPost i Fundacją Odzyskaj Środowisko w ramach usługi EKOzwroty.

Idea Zero Waste

Fundacja Odzyskaj Środowisko podchodzi do edukacji prośrodowiskowej w sposób praktyczny zarówno w obszarze segregacji odpadów, ale także współpracując z ogólnopolskim projektem Elektryczne Śmieci, który umożliwia pozbycie się starego zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego blisko domu wprost do czerwonych pojemników.

Pojawiało się jednak sporo pytań dotyczących sprzętu, który nadal działa, co z nim należy zrobić. Ponieważ z jednej strony edukuuje się społeczeństwo o idei zero waste, gospodarce obiegu zamkniętego,  z drugiej strony nie mieliśmy w Polsce gotowego rozwiązania. W ten sposób narodziła się wspólna inicjatywa z firmą InPost, która dzięki swoim Paczkomatom udostępnia idealne rozwiązanie do przekazania działających, ale nieużywanych rzeczy do ponownego użycia. Działania ruszyły jesienią 2021 roku, obbecnie, w odpowiedzi na oczekiwania rynku, projekt rozszerzony został o zbiórkę m.in. butów, ubrań, zabawek czy książek. Dzięki temu, oddziaływanie akcji będzie dużo szersze, wychodząc naprzeciw wszystkim coraz bardziej świadomym troski o środowisko i wydłużenia cyklu przydatności życia produktów.

Odpowiedzialne Smart City

Rozwój usługi, która jest zupełnie bezpłatna dla mieszkańców, o możliwość przekazania w Paczkomacie poza elektroniką również obuwia i tekstyliów jest możliwy dzięki przystąpieniu do projektu marki CCC, która już trzeci rok prowadzi akcję „Daj swoim butom drugie życie”. Dzięki tej inicjatywie klienci mają możliwość zwrotu obuwia,  którego już nie potrzebują. Z wykorzystaniem synergii działań InPost i Fundacji dajemy klientom jeszcze łatwiejszy dostęp do oddania obuwia, które z różnych względów nie jest przez nich używane. Zależy nam, aby klienci dbali o dobro planety, dlatego za oddanie obuwia za pośrednictwem EKOzwrotów otrzymają od marki CCC,  specjalny 10% rabat na nowe obuwie.

Dlaczego rozwiązanie jest smart? Ponieważ dzięki wspólnej akcji InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko możemy nadać sprzęt, obuwie czy zabawki z myślą o ich ponownym użyciu blisko domu. Jak pokazują badania, Paczkomaty to najbardziej ekologiczne i efektywne urządzenia służące do nadawania przesyłek – zwłaszcza jeżeli myślimy o ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które na co dzień nie są przez nas używane. Dzięki EKOzwrotom mieszkańcy mogą wspólnie zadbać o przyszłość miasta i planety oszczędzając energię potrzebną na pozyskanie nowych surowców i produkcję przedmiotów.

Nowa historia

Strategia ESG InPost i spójna z nią wizja marki CCC pozwoliły na podjęcie współpracy, umożliwiającej rozwiązanie problemu, co zrobić z rzeczami, które są jeszcze sprawne, a z których nie korzystamy. Nadanie nowej historii starym przedmiotom brzmi inspirująco – mówi Anna Heimberger Head of Marketing Communication z InPost. Dlatego obserwując początek projektu i zapotrzebowanie na jego rozszerzenie o nowe kategorie poza elektroniką dajemy mieszkańcom narzędzie, które znają, zachęcając do wykorzystania w trosce o porządek w ich domu, ale przede wszystkim o środowisko.

Rzeczy nadane przez Paczkomaty będą podlegały weryfikacji i selekcji,  następnie część z nich trafi ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część produktów zostanie przekazanych na cele społeczne, o co zadba Fundacja Odzyskaj Środowisko. Przedmioty niespełniające norm i nienadające się do naprawy trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców.

Więcej informacji na stronie:

www.inpost.pl/ekozwroty