Znamy laureatki i laureatów Programu Digital Wizards Fundacji KPMG

Fundacja KPMG zaprosiła wszystkie szkoły podstawowe z województwa lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego do udziału w nowym programie edukacyjnym Digital Wizards. Do programu zgłosiło się 105 szkół i 1397 uczestników. 14 czerwca 2024 roku w Warszawie odbył się drugi etap, a zarazem finał programu, podczas którego poznaliśmy 10 laureatek i laureatów.

Digital Wizards to program edukacji cyfrowej, którego głównym celem jest zdobycie przez uczniów nowych umiejętności z trzech obszarów:  

 • sztucznej inteligencji 
 • bezpieczeństwa w sieci
 • marketingu cyfrowego 

Program ma formę dwuetapowego konkursu wiedzy dla uczniów zainteresowanych informatyką z klas VI, VII i VIII szkół podstawowych z województw lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. 

Podczas całodniowego finału w Warszawie finalistki i finaliści rozwiązali test wiedzy oraz zaprezentowali przed Komisją Ekspertów swoje autorskie projekty z obszarów sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa lub marketingu cyfrowego.

Mikołaj Głowacki z Mikołajek wyszedł ze swojej prezentacji pewny siebie i z uśmiechem na twarzy. Dyrektorka szkoły podstawowej, do której uczęszcza, zachęciła jego oraz jego kolegę Filipa do udziału w Digital Wizards. Mikołaj nie miał wątpliwości, czy przystąpić do konkursu. Opowiedział nam, że od dawna interesuje się informatyką, a od 3. klasy szkoły podstawowej zajmuje się tworzeniem gier. Zaczynał jako samouk korzystając z nagrań dostępnych na platformie YouTube. Mikołaj na potrzeby konkursu przygotował grę o cyberbezpieczeństwie – Gra imituje ekran komputera, każdy gracz ma 60 sekund na odpowiednie zabezpieczenie komputera w grze. Żeby uruchomić antywirusa trzeba wejść na pocztę, aby aktywować dwuetapową weryfikację i inne zabezpieczenia. Aby zrobić to perfekcyjnie gracz musi przejść grę przynajmniej kilka razy.

Na co liczysz po swojej prezentacji? – Jury wyglądało na zadowolonych, zadawali mi konkretne pytania, na które znałem odpowiedź. Czuję się bardzo dobrze. Mikołaj powiedział nam też, że jeśli pojedzie na obóz, który jest główną nagrodą, chciałby nauczyć się czegoś nowego, albo poszerzać swoją wiedzę na tematy, które obecnie się intensywnie rozwijają, np. AI.

Zapytaliśmy też o wrażenia nauczyciela Mikołaja, pana Jana Trzeciakiewicza – Konkursów organizowanych na tym poziomie po prostu nie ma. Ten konkurs rozwija samodzielność uczniów w zakresie technologiczno-cyfrowym. To wyłącznie ich realizacja i ich pomysły. Taka prezentacja to oczywiście stres dla dziecka, ale przyjemny rodzaj, mobilizujący, każda chwila dzięki temu ma smak. Wystąpienie przed komisją jest dużym przeżyciem, które przygotowuje do wejścia w dorosłe życie, kiedy umiejętności prezentacji i „sprzedaży” swoich pomysłów są niezwykle ważne. Dzisiaj się dowiedziałem, że Filip wpadł na dodatkowy pomysł i podzielił się z jury gadżetami związanymi z naszym miastem – Mikołajkami. Filip prezentację przeprowadził na temat marketingu cyfrowego Mikołajek – sam wymyślił ten temat, ta samodzielność mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła!

Podczas Finału Komisja wyłoniła 10 laureatek i laureatów programu, którzy w nagrodę pojadą na obóz naukowy DigiCamp do Władysławowa.

Laureatkami Digital Wizards w 2024 zostały:

 • Natalia Bieniasz – Zespół Szkół w Łukawcu
 • Sofia Kulig – Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
 • Julia Obarek – Szkoła Podstawowa im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Płośnicy
 • Klara Orłow-Szmatka – Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
 • Lena Zabłocka – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Miłakowie

Laureatami Digital Wizards w 2024 zostali:

 • Filip Borys – Szkoła Podstawowa w Mikołajkach
 • Mikołaj Głowacki – Szkoła Podstawowa w Mikołajkach
 • Kamil Głuchowicz – Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
 • Michał Nazarko – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Horyńcu-Zdroju
 • Stanisław Romanowski – Szkoła Podstawowa im Michała Lengowskiego w Rudzienicach.

W Fundacji KPMG rozumiemy jak ważne obecnie dla młodych ludzi są kompetencje cyfrowe i dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak licznie wzięli udział w Programie Digital Wizards. W czasie finału uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy o sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie i marketingu cyfrowym. Przedstawili własne projekty, niektóre z tematów szczególnie zapadły mi w pamięć, jak np. zastosowanie AI w hodowli łososi, w komponowaniu muzyki, w medycynie czy filmie. Bardzo ciekawe były także projekty gier o cyberbezpieczeństwie, komiksy, planszówki, prezentację o deep fake’ach. Wymagało to od młodych ludzi wielu przygotowań, ale ich wspierający nauczyciele byli także z nami. Teraz z najlepszą dziesiątką laureatów spotkamy się na letnim obozie naukowym, gdzie będą mogli rozwinąć swoje zainteresowania, wykazać się kreatywnością i przy okazji odpocząć nad morzem mówi Andrzej Marczak, Prezes Zarządu Fundacji KPMG w Polsce.

Partnerami programu Digital Wizards są Polskie Towarzystwo Informatyczne – Sekcja Informatyki Szkolnej oraz Google Polska. Patronat Honorowy nad programem objęli Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński.  

***Fundacja KPMG w Polsce od sześciu lat prowadzi autorskie programy i działania wspierające edukację oraz lokalne społeczności. W swoich działaniach promuje talenty wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży, szczególnie tych zagrożonych ubóstwem. Fundacja współpracuje ze szkołami, uczelniami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, kuratoriami, jednostkami samorządowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi, dla których ważny jest rozwój kompetencji kluczowych dla dzieci i młodzieży. 

zdjęcie grupowe uczestników nowego programu edukacyjnego Digital Wizards

Dodaj komentarz