Alkohol zagrożeniem dla młodzieży cz. I
Czas dorastania to przede wszystkim czas kształtowania się tożsamości. Ten okres przejawia się próbą odrzucenia tego, co proponują starsze pokolenia. Skoro rodzice mówią, że alkohol szkodzi i zabraniają napojów wyskokowych, to młody człowiek, na przekór dorosłym, chce sam przekonać się, jak smakuje zakazany owoc. Młodzi ludzie bardzo często traktują alkohol jako panaceum na swoje smutki i problemy. Skoro jestem nieśmiały, dodam sobie odwagi i pewności siebie, wypijając piwo. Alkohol rozluźnia, daje poczucie swobody i radości, dlatego wiele nastolatków sięga po etanol również w przypadku kłopotów z rodzicami, bądź trudności szkolnych. Frustracja, niezrozumienie, samotność – te czynniki sprawiają, że młodzi ludzie odnajdują zapomnienie podczas zakrapianych imprez szkolnych.
Inicjacja alkoholowa jest tym łatwiejsza, że współcześnie praktycznie każda impreza nastolatków jest suto zakrapiana napojami alkoholowymi. Wzrost spożycia alkoholu wśród młodzieży to także konsekwencja łatwego dostępu do alkoholu. Alkohol można kupić praktycznie bez żadnych ograniczeń, ciągle naruszane są przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.
SKUTKI PICIA
Najpoważniejszym skutkiem nadużywania alkoholu przez młodzież jest fakt, że osoba nieletnia o wiele szybciej uzależnia się od alkoholu niż osoba dorosła. Rodzice niejednokrotnie pozwalają własnym dzieciom próbować trunków przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, wierząc, że w ten sposób unikną sytuacji, że młodzież będzie sięgała po alkohol poza domem…
Do negatywnych skutków picia alkoholu przez młodzież zalicza się między innymi: brak sprawności intelektualnej, zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci, zwiększoną męczliwość, wzmożoną drażliwość, pobudliwość, skłonność do irytacji, agresywność, obniżenie aktywności psychicznej, kłopoty w nauce, niezdyscyplinowanie, problemy wychowawcze.
Pijąca młodzież bardzo często zasila szeregi marginesu społecznego, wszczyna bójki, dopuszcza się kradzieży i napadów rabunkowych oraz demonstracyjnie lekceważy wszelkie normy społeczne. Picie alkoholu przez młodzież sprzyja wypadkom komunikacyjnym, kiedy nastolatki siadają za kierownicę będąc w stanie upojenia. Oto w Tarnobrzegu 15 maja 19-latek, tegoroczny maturzysta, nie mając uprawnień do kierowania pojazdami wsiadł nad ranem do opla vectry, uszkodził aż sześć zaparkowanych pojazdów i odjechał z miejsca zdarzenia. Sprawcę zatrzymali policjanci w mieszkaniu, gdy wybierał się na egzamin maturalny. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko promil alkoholu w organizmie. Młody człowiek trafił do policyjnej izby zatrzymań.
W powiecie mieleckim 0,8 promila alkoholu we krwi miał mężczyzna, który jadąc motorowerem doprowadził do zderzenia drogowego. 20-latek nie miał prawa jazdy, a jadąc motorowerem wiózł nietrzeźwego pasażera. Ponad promil alkoholu w organizmie miała 16-latka, która wieczorem trafiła do leskiego szpitala z podejrzeniem zatrucia alkoholowego. O stanie nastolatki powiadomiła pogotowie i policję wychowawczyni z internatu, w którym przebywała dziewczyna. Uczennica przyznała policjantom, że razem z koleżankami piły w internacie wódkę.
Mimo świadomości negatywnych konsekwencji picia, takich jak szkody zdrowotne, kac czy obawa przez zrobieniem czegoś, czego się będzie potem żałowało, młodzież nadal sięga po alkohol i to w coraz większych ilościach. cdn.
Tu możesz zwrócić się o pomoc:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki
Zdrowotnej Centrum Leczenia Uzależnień,
Rzeszów, ul. Kochanowskiego 17,
tel. 17 85 81 181, 17 86 240 18. - Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień
w Rzeszowie, ul. Siemieńskiego 17,
tel. 17 861 17 44.
Materiał sponsorowany ze środków miejskich na przeciwdziałanie alkoholizmowi