Ankieterzy pukają do mieszkań. Zbierają informacje o komunikacji
W Rzeszowie i sąsiednich gminach trwają kompleksowe badania ruchu. Jednym z ich elementów są ankiety prowadzone wśród mieszkańców. Ankieterzy jeszcze przez kilka tygodni mogą w związku z tym pukać do drzwi, prosząc o udzielenie odpowiedzi na pytania.
Tegoroczne badania są wykonywane dla wszystkich gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. To Boguchwała, Błażowa, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Hyżne, Krasne, Lubenia, Łańcut (miasto i gmina), Rzeszów, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn.
Badania prowadzone przez zespół Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęły się jeszcze w październiku. Do tej pory wykonano m.in. pomiar ruchu rowerowego, pieszego i hulajnóg. Mierzono także natężenie ruchu pojazdów i potoków pasażerskich w transporcie autobusowym i kolejowym.
Istotną częścią przedsięwzięcia są badania ankietowe, których celem jest poznanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców oraz uzyskanie odpowiedzi dotyczących preferencji transportowych. Jak przekonują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, jest to jeden z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia.
– Zależy nam tym, aby poznać opinie, oczekiwania i zdanie mieszkańców oraz ich nawyki dotyczące podróżowania. Badania ankietowe są prowadzone w domu respondenta oraz telefonicznie. Ankieterzy dysponują legitymacją/upoważnieniem, na którym znajduje się numer telefonu, który pozwala zweryfikować ankietera – mówi dr inż. Mateusz Szarata z Politechniki Rzeszowskiej.
Zebrane dane będą miastu i partnerom z ROF przydatne do realizacji wielu celów. To m.in. budowa i aktualizacja transportowego, symulacyjnego modelu ruchu obejmującego teren całego ROF. Wyniki pozwolą ocenić również podział zadań przewozowych, pokażą na przykład, ile procent podróży odbywa się transportem indywidualnym, a ile publicznym. Uprzejmie prosimy mieszkańców o pomoc w realizacji badania.
Ankieterów biorących udział w badaniach można zweryfikować dzwoniąc do Urzędu Statystycznego w Rzeszowie pod numer 17 853 52 10 w. 106 (w godz. 7.00-15.30), co ważne każdy z nich będzie posiadać stosowne upoważnienie.
Zdjęcie przedstawiające wypełnianie ankiety
Załączniki: