Atrakcje na wakacje powracają do Rzeszowa

Koncerty, warsztaty, spacery historyczne, wystawy, widowiska i projekcje filmowe… Lato to czas, kiedy w Rzeszowie wiele się dzieje. Czeka nas ponad 300 wydarzeń. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie atrakcje przygotowano na wakacje?

Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć podczas konferencji prasowej 19 czerwca w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks.- Atrakcje na wakacje zostały pomyślane tak, abyśmy aktywnie spędzili czas na terenie miasta, abyśmy mieli gdzie pójść z przyjaciółmi,, gośćmi, którzy nas odwiedzą, gdzie zabrać dzieci. Dlatego czas wypoczynku mieszkańców naszego miasta jest czasem bardzo aktywnej pracy dla ludzi kultury – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa – Co proponujemy? Od półkolonii dla naszych milusińskich po spotkania, warsztaty, dyskusje aż po flagowe wydarzenia wakacyjne, do których zdołaliśmy mieszkańców przyzwyczaić. W tym roku cały pakiet ważnych, mniejszych i większych wydarzeń na czele z naszym Wschodem Kultury i koncertem otwarcia w najbliższy piątek. Zaczynamy o godz. 18 kibicując naszej reprezentacji w meczu o wszystko, o godz. 20 koncert wprowadzający Europejski Stadion Kultury i od godz. 21 duety artystów polskich i zagranicznych. To niezwykle wartościowe wydarzenie, a po nim sobota i niedziela – całe dni – wypełnione wydarzeniami kulturalnymi.

Jak dodał prezydent, podczas wakacji, co 10, 14 dni odbywają się duże, flagowe dla miasta wydarzenia. Tu wspomniał o Toaście Urodzinowym dla Tomasza Stańko (koncert główny na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 13.07 o godz. 19:00), cyklu koncertów rapowych Dope Fest Rzeszów (6 lipca, 3 sierpnia, 7 września 2024 r., Plac Eventowy na terenie Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall), o którym jest głośno w Polsce, czy Rzeszów Bike Festivalu.

Marcin Dziedzic, Dyrektor Estrady Rzeszowskiej zachęcał do udziału w m.in. 20-21 lipca Carpathia Festivalu 2024, który jest organizowany w mieście od 20 lat, a 23 sierpnia w nowym wydarzeniu, jakim jest Eska Music Tour Rzeszów na Bulwarach. – Estrada Rzeszowska to nie tylko imprezy plenerowe, ale również Rzeszowskie Piwnice, które funkcjonują cały rok i oprócz zwiedzania tego, co pod płytą Rynku, proponują warsztaty, koncerty, plenerowe seanse filmowe. Będziemy też mieć Silent Disco i „Oko na miasto”, czyli tradycyjne spacery, podczas których wszystkich uczestników – turystów, ale i mieszkańców miasta traktujemy jak turystów, by zobaczyć Rzeszów z zupełnie innej perspektywy – mówił Marcin Dziedzic.

Co jeszcze będzie się działo? – Z ogromną przyjemnością zapraszam mieszkańców, jak i turystów tutaj odpoczywających na wystawy, koncerty, spotkania i warsztaty, a ze szczególną przyjemnością do naszego pięknego retro autobusu, którym będzie można z przewodnikiem mobilnie zwiedzać nasze miasto – zachęcała Krystyna Stachowska, Pełnomocnik Prezydenta, Koordynator ds. Społecznych, Kultury i Oświaty.

Marzena Styga – Durak , Dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury, mówiła o atrakcjach na każdym rzeszowskim osiedlu, w tym programie, który RDK realizuje wspólnie z MOPS-em „Z uśmiechem w przyszłość”, gdzie będą organizowane wydarzenia zachęcające rodziny do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu (kino plenerowe, akademia smyka, mobilny dom kultury – wyjście z zajęciami na place zabaw, parki, ogrody miejskie).

– W parku na Słocinie z okazji urodzin Rzeszowa przygotowaliśmy koncerty kameralne, które w plenerze wyglądają cudnie…Proponujemy też nowość z okazji urodzin miasta, która będzie odbywać się późnym wieczorem – przygotowaliśmy widowiska piaskiem i muzyką malowane. Będziemy opowiadać historię Rzeszowa na osiedlach i w zakamarkach miasta w których nie spodziewaliście się państwo, że kulturę można uskuteczniać – zdradziła dyrektor Styga. – Zapraszamy na nasze potańcówki miejskie, na rzeszowskich Bulwarach i pikniki, które cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród starszych mieszkańców miasta.

Aleksandra Kocot z Wydziału Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa zachęcała do udziału w imprezach sportowych tych lokalnych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Najbardziej prestiżowe dla miasta i z pewnością bardzo interesujące dla oglądających będą Mistrzostwa Europy Juniorów w Skokach do Wody czy Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Katarzyna Pawlak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Rzeszowa zapraszała do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na zróżnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży, do Biura Wystaw Artystycznych, które już od najbliższego czwartku będzie miało dwie nowe wystawy i do Muzeum Dobranocek.

Zależy nam aby coraz większą rolę odgrywali artyści i lokalne stowarzyszenia, na działanie których w tym roku prezydent przeznaczył ponad 1,4 mln zł, a  które w czasie wakacji szykują ok. 50 imprez. – Większość proponowanych przez miasto imprez jest za darmo, a jeśli jest już opłata, to jest ona bardzo atrakcyjna – zwróciła uwagę dyrektor Pawlak.

O tym, co będzie się działo, można poczytać na stronie internetowej www.erzeszow.pl oraz na FB Rzeszów- stolica innowacji, gdzie co piątek jest zamieszczana rozpiska weekendowych imprez a w poniedziałek rozpiska tygodniowa.

Załączniki: