Bezpłatna Pomoc dla mieszkańców Rzeszowa w zrozumieniu i rozpoznaniu zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania to poważny problem. Szacuje się, że anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności ze wszystkich chorób natury psychicznej. Jednak jak w większości chorób, również w zaburzeniach odżywiania, zwracając uwagę na  pierwsze objawy, szybko można podjąć odpowiednie działanie.

Rozpoznawanie objawów, pierwszych sygnałów jest łatwiejsze, kiedy wiemy jakie to sygnały i na co trzeba zwrócić uwagę. Jednym słowem, potrzebna jest edukacja. I takie edukacyjne działania podejmuje Fundacja „helpED”, która otrzymała grant na realizację programu dotyczącego profilaktyki w zakresie zaburzeń odżywiania ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

Szacuje się, że na zaburzenia odżywiania chorują już dzieci 13–14 letnie. Zdecydowana większość zachorowań pojawia się przed 18–20 rokiem życia. Według National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders ok. 0,9 proc. kobiet może cierpieć z powodu anoreksji, a 1,5 proc. z powodu bulimii.

Fundacja Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania „helpED” w ramach środków z grantu planuje nagłaśniać problem zaburzeń odżywiania a tym samym z nim walczyć. W ramach szeroko pojętych działań edukacyjnych stworzy filmy skierowane do personelu medycznego, nauczycieli oraz młodzieży. Przygotuje także ulotki, broszury i plakaty, z najważniejszymi  informacjami o zaburzeniach odżywiania, o tym jak je rozpoznać i na co zwrócić uwagę.  

Wszystkie te materiały będzie można znaleźć w sieci, będą także rozpowszechniane w szkołach i placówkach medycznych, aby trafiły do jak największej grupy mieszkańców.

Fundacja zorganizuje także dzień otwarty – wydarzenie konsultacyjne i wspierające dla rodziców i dzieci zagrożonych lub dotkniętych zaburzeniami odżywiania. Spotkanie to planowane jest w rzeszowskim Międzynarodowym Centrum Integracji FENIKS, gdzie będzie można skonsultować się z ekspertami, zapoznać z przygotowanymi materiałami i wesprzeć się wzajemnie.

Zaburzenia odżywiania wpływają na ciało i umysł. Realizowany projekt zapewni wsparcie, edukację i narzędzia, które pomogą lepiej zrozumieć ten problem oraz polepszyć proces wsparcia i leczenia.

Więcej informacji na stronie Fundacji „helpED”.

Dodaj komentarz