Czas na kolejne inwestycje w tereny rekreacyjne w Rzeszowie

Nowe place zabaw, ogrody kieszonkowe, remonty skwerów i parków. W rozpoczętym właśnie sezonie wiosenno-letnim Rzeszów znowu zainwestuje mnóstwo pieniędzy w tereny zielone i rekreacyjne.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Konrada Fijołka, tereny zielone mają być dostępne we wszystkich częściach Rzeszowa w niedalekiej odległości od budynków mieszkalnych. Dlatego od ubiegłego roku w mieście trwa m.in. budowa kolejnych ogrodów kieszonkowych. Kolejne zaplanowano m.in. przy al. Sikorskiego oraz przy ul. Kurpiowskiej. Przetargi na wykonanie obydwu ogrodów zostały już rozstrzygnięte i niedługo powinny rozpocząć się pierwsze prace. Pierwszy z mini parków będzie kosztował 468 tys. zł. Pojawią się w nim trzy huśtawki, karuzela, kosz do koszykówki, a także elementy małej architektury m.in.  ławki, leżaki, panele ażurowe, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Beda one oczywiście uzupełnieniem dla nasadzeń nowej zieleni.

Przetarg na wykonanie ogrodu przy ul. Kurpiowskiej także został już rozstrzygnięty. Koszt tego zadania to 460 tys. zł.  Obok krzewów i bylin zostaną w nim zamontowane urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Projekt zakłada montaż pergoli, koszy na śmieci i ławek. Stanie tu także parklet, a za oświetlenie będzie odpowiadać lampa solarna.   

Jedną z największych inwestycji w tereny rekreacyjne jest w tym roku rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Jej koszt (po rozstrzygniętym przetargu) to nieco ponad 1,3 mln zł. Teren zostanie ogrodzony, oświetlony, a także wyposażony od podstaw w nowe ławki, kosze i place zabaw. Zarząd Zieleni Miejskiej zaprojektował tu mnóstwo nowych nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów.

Tegoroczną nowością będzie zielona przestrzeń rekreacyjna, która powstanie na os. Nowe Miasto, na terenach znajdujących się pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 a Przedszkolem nr 38. Motywem przewodnim, który zaproponowali projektanci z Zarządu Zieleni Miejskiej dla tego miejsca, jest kolorowa, wijąca się niczym wstęga, rabata bylinowa. W jej zakolach stworzone będą zakątki tematyczne służące różnej aktywności. Pierwszy – edukacyjny pozwoli obserwować zjawiska naukowe związane z ruchem ziemi (zegar słoneczny) i przekazywaniem i zachowaniem energii (wahadło Newtona). W drugim zakolu rabatowej wstęgi ustawione zostaną plenerowe instrumenty muzyczne: bębny, aerofon, dzwony rurowe i cymbały. W kolejnym zakątku pojawią się kostki wiedzy czyli słupy z informacjami na temat owadów zapylających, roślin miododajnych i energii drzew, które pozwolą dzieciom  poznać nowe organizmy i zachęcą je do szukania ich w swoim otoczeniu. W tym miejscu zamontowane też będą „domki” dla dzikich owadów.  Bazą pokarmową dla nich, poza kwitnącymi bylinami, będą także rośliny tworzące łąkę kwietną. W ramach tej inwestycji ustawione zostaną także ławki w kształcie plastrów miodu. Przetarg na wykonanie zielonej przestrzeni na os. Nowe Miasto zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. To zadanie ma być gotowe tegorocznym latem.

Szacunkowy koszt tego zadania to około 250 tys. zł.

Przy ulicy Rubinowej, obok Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 modernizacja obejmie plac zabaw i teren rekreacyjny. Zadanie wybrane w głosowaniu na projektu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego pochłonie około 200 tys. zł. Tutaj pojawią się nowe zabawki na placu, remont obejmie boiska i bieżnię. Na tym oczywiście nie koniec.

Przygotowywane są kolejne zielone i rekreacyjne zadania, o których będziemy niebawem informować.