Dary dla uchodźców przyjechały z Genewy

Do Rzeszowa dotarł transport darów dla uchodźców z Ukrainy. Zorganizowało go Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR).

Transport do Rzeszowa dotarł w czwartek. Znalazły się w nim m.in. środki higieny osobistej, przybory szkolne, mikrofalówki, kosmetyki, plecaki szkolne, środki czystości.

– Od początku wojny na Ukrainie włączyliśmy się w pomoc dla uchodźców. Przez nasze miasto przewinęło się dziesiątki tysięcy osób, część z nich pojechała dalej, inni zostali w Rzeszowie. Dzięki wielkim sercom rzeszowian, mogliśmy zapewnić im dobre warunki. Ale przed nami drugi, bardzo ważny etap tej pomocy. Musimy sprawić, żeby ci wszyscy ludzie czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie. Dlatego pomoc takich organizacji jak UNHCR jest dla nas kluczowa – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Goście z UNHCR w Genewie spotkali się w Ratuszu z władzami miasta. – Rzeszów od pierwszych dni wojny w Ukrainie był głównym punktem pomocy dla uchodźców. Chcielibyśmy zobaczyć jak sobie radzicie w tak trudnej sytuacji i czerpać od Was doświadczenia – mówił podczas spotkania Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów.

– Nie byliśmy przygotowani na sytuację z 24 lutego, kiedy rozpoczęła się wojna. Tylko dzięki olbrzymiej pomocy mieszkańców udało nam zorganizować dla uchodźców niezbędną pomoc. Teraz musimy się przygotować na sytuację gdy wojna potrwa jeszcze długo i może nas czekać kolejna fala uchodźców – mówiła Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Przedstawiciele UNHCR pytali podczas czwartkowego spotkania również o to, jakie miasto ma największe potrzeby. – Niezbędne dla nas na tym etapie są pieniądze. Myślimy o tym jak zrekompensować koszty mieszkańcom Rzeszowa, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców. Mamy ponad tysiąc dzieci z Ukrainy, które chodzą do naszych szkół. Musimy zatrudnić nowych nauczycieli. Chcemy, aby uchodźcy zasilili nasz rynek pracy. Aby tak się stało musimy wybudować nowe szkoły, przedszkola i szkoły. To wymaga olbrzymich nakładów finansowych – mówiła Stachowska.

Kilka dni temu – w poniedziałek, kiedy obchodzony był Światowy Dzień Uchodźcy, w Rzeszowie uruchomione zostało Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. Znajduje się na ul. Podkarpackiej 6a. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.