Ferie zimowe w Rzeszowie pełne atrakcji

Mnóstwo atrakcji przygotowało miasto i podległe mu jednostki na zbliżające się ferie zimowe. Mimo wysokich temperatur i braku śniegu będzie można nawet pojeździć na łyżwach.

– Niech to będzie czas wypoczynku pełnego radości i dobrej zabawy. Zachęcamy do udziału w naszych wydarzeniach mieszkańców w każdym wieku. Przygotowaliśmy między innymi uroczyste obchody 669. rocznicy lokacji miasta, które odbędą się już 19 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są już dostępne w Estradzie Rzeszowskiej. Gorąco zapraszam do wspólnego świętowania tego wydarzenia – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

O planach na tegoroczne ferie w mieście wiceprezydent Stachowska wraz z przedstawicielami miejskich jednostek kultury i rekreacji poinformowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Estradzie Rzeszowskiej. Jej dyrektor – Marcin Dziedzic zapewnia, że dwa tygodnie wolnego od szkoły upłyną pod znakiem niezwykłych atrakcji.

– 17 stycznia to warsztaty z medytacji, 19 stycznia klub origami. Będzie także wystawa zrealizowana wspólnie ze schroniskiem dla zwierząt „Kundelek” połączona ze zbiórką karmy. Zapraszamy również miłośników gier planszowych, w które będzie można u nas pograć. Ciekawym wydarzeniem będą pierwsze urodziny Rzeszowskich Piwnic, które w piątek 13 stycznia rozpoczną ferie – mówi Marcin Dziedzic i wylicza wydarzenia przygotowane w ramach urodzin: – To między innymi ścieżka zwiedzania z niespodziankami, bezpłatne warsztaty muzyczne – Pakoslavixa, bezpłatne pokazy filmów, flash mob Pakodance na Skwerze Kultury i darmowy koncert PsychoMatt&Woda – mówi dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Rzeszowski Dom Kultury przygotował półkolonie dla dzieci w 11 swoich filiach na terenie całego miasta. – Będzie kreatywnie, atrakcyjnie i bezpiecznie. W każdej filii program jest inny. To cała masa ciekawych warsztatów i ćwiczeń, m.in. nauka capoeiry, karate, rzeźbienia, wyjścia do kina, teatru i działających w mieście sal zabaw. Dla nieco starszych mieszkańców przygotowaliśmy zajęcia na siłowni, aerobik, rozciąganie i jogę. Ponadto seniorów zapraszamy na potańcówki, a miłośników tworzenia muzyki do wspólnej zabawy w studio nagrań w naszej filii na osiedlu Słocina – mówi Marzena Styga – Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.

W Muzeum Dobranocek w ramach roku Bolka i Lolka zaplanowano ferie z tymi bohaterami. W programie m.in. warsztaty, zajęcia i projekcje związane z tą popularną przed laty dobranocką. Do zajęć przygotowywane są niezwykłe pomoce naukowe – m.in. dotykowe repliki bohaterów bajek, skrzynie skarbów, czy plansze z cieniami postaci z dobranocek. Teatr Maska przygotował cztery spektakle adresowane dla różnych grup wiekowych. To „Statek Noego“, „Czterej muzykanci z Bremy“, „Arszenik“ i musical“ „Księżycowe opowieści“.

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna  w Rzeszowie przygotowała na czas ferii zimowych 30 różnorodnych spotkań dla dzieci w wieku 6-12 lat, pod hasłem „Ferie jak z bajki”. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, na wybrane obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie www.wimbp.rzeszow.pl.

Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach literacko-plastycznych, zajęciach rękodzielniczych, warsztatowych oraz w spotkaniach popularyzujących naukę. Nie zabraknie również spotkań międzypokoleniowych, które zorganizujemy z okazji przypadającego w czasie ferii Dnia Babci i Dziadka. Po raz pierwszy zostaną zorganizowane warsztaty z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości – to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny, realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wśród instytucji, które przygotowały wystawy i inne atrakcje są także Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa i Biuro Wystaw Artystycznych. Z kolei Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na wodny tor przeszkód, który w pierwszym tygodniu ferii będzie funkcjonował na pływalni przy ul. Ks. Jałowego. – Będzie to atrakcja dostępna w cenie biletu wstępu na basen. Oprócz tego w hali sportowej przy ul. Pułaskiego zaplanowane są różne atrakcje i zabawy dla osób, które chcą spędzić ferie aktywnie. Przygotowaliśmy je wspólnie z partnerami. Zorganizujemy m.in. trening otwarty z klubem bokserskim Wisłok oraz siatkarski z Asseco Resovią – mówi Adrian Rudawski, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Na nowej pływalni przy ul. Matuszczaka pod okiem instruktorów będzie można spróbować skoku do wody ze skoczni. Na lodowisku w Parku Sybiraków można będzie ślizgać się w godz. 10-21. Między godz. 10 a 12 od poniedziałku do piątku uczniowie rzeszowskich szkół będą mogli korzystać z niego gratis.

Szczegóły wydarzeń można będzie znaleźć na bieżąco na stronie www.erzeszow.pl, na miejskich kanałach social mediowych oraz na stronach i mediach społecznościowych instytucji organizujących wydarzenia.