Jak dbać o serce? Środa z Profilaktyką

Co roku z przyczyn kardiologicznych umiera około 178 tys. Polaków. Niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz stres mają bezpośredni wpływ na zdrowie naszego serca. Światowy Dzień Serca to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na to, jak nasz styl życia wpływa na rozwój chorób układu krążenia.

W ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) oferujemy możliwość regularnych badań dostępnych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w całym kraju. Badania te są kluczowe do wykrycia problemów z sercem na wczesnym etapie i mogą pozytywnie wpłynąć na nasze długoterminowe zdrowie.

Ale profilaktyka to nie tylko badania. Zdrowe żywienie, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z palenia tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu to podstawowe kroki, które każdy z nas może podjąć, aby chronić swoje serce.

Warto także pamiętać o redukcji stresu i pielęgnowaniu zdrowych nawyków. Nasze serce zasługuje na to, abyśmy o nie dbali, ponieważ to ono warunkuje nasz dobrostan psychiczny i fizyczny.

Ponadto informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego portalu dietetycznego DIETY.NFZ.GOV.PL, który oferuje wsparcie w kwestiach związanych z zdrowym żywieniem.

Dostępne plany żywieniowe oparte są na zasadach diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia).

Zachęcamy wszystkich do regularnych badań profilaktycznych i podejmowania świadomych decyzji dotyczących stylu życia. Dbanie o serce to inwestycja w przyszłość naszego zdrowia i dobrej jakości życia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na: