Kolejny Zdrowy Tydzień w Podkarpackim NFZ

Zapraszamy w środę (17 maja) od godziny 10 do 12, oraz w czwartek (18 maja) od godziny 9:30 do 11:30, na darmowe badania i porady w zakresie polipragmazji i cukrzycy. Wraz z naszymi Ekspertami czekamy na Państwa w siedzibie NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8.

Polipragmazja to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie, co może wywoływać niepożądane efekty. Polipragmazja nazywana wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia. Wspólnie z Podkarpacką Okręgową Izbą Aptekarską zapraszamy 17 maja w środę wszystkie chętne osoby na spotkanie, podczas którego przybliżymy czym jest polipragmazja oraz jakie są jej przyczyny i skutki.

Zaproszony gość, Specjalistka Farmaceutka podczas indywidualnych konsultacji udzieli informacji na temat zagrożeń wynikających z wielolekowości, zagrożeń wynikających z łączenia leków z suplementami, działań niepożądanych leków, zasad prawidłowego przyjmowania leków, zasad prawidłowego przechowywania leków oraz bezpiecznego stosowanie leków roślinnych. Ponadto na stanowisku Farmaceutki będzie można skorzystać z darmowych konsultacji odnośnie doboru urządzeń do nebulizacji, wyjaśnienia czym różni się inhalator od nebulizatora oraz doboru ciśnieniomierzy i porad z zakresu zasad prawidłowego wykonania pomiaru ciśnienia krwi.

Cukrzyca nazywana jest „cichym zabójcą”, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Coraz więcej pracujemy, funkcjonujemy w stałym stresie, nie odżywiamy się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, nie dbamy także o kondycję fizyczną. Przed zachorowaniem na cukrzycę mogą nas uchronić proste działania profilaktyczne. W ramach wydarzenia 18 maja w czwartek nasi goście z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków: Analityk Medyczny i Dietetyk Kliniczny bezpłatnie, zbadają i poinformują o uzyskanym poziomie cukru we krwi, udzielą konsultacji omawiając zasady zdrowego odżywiania w zakresie działań profilaktycznych chroniących przed zachorowaniem.

Wsparciem obu wydarzeń będzie możliwość wykonania bezpłatnych pomiarów w Kiosku Profilaktycznym – określenia wskaźnika BMI oraz analiza składu ciała. Każdy odwiedzający będzie mógł zasięgnąć informacji o programach profilaktycznych dedykowanych dla jego grupy wiekowej, płci i jednostki chorobowej.