Królowie Bluesa | Koncert mistrzów gitary

W 2023 roku Estrada Rzeszowska obchodzi 3 jubileusze:
– 65-lecie Estrady Rzeszowskiej
– 10-lecie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury
– oraz 1. urodziny Rzeszowskich Piwnic.

Z tej okazji, 13 października w kinie Zorza odbędzie się koncert “Królowie Bluesa”, w którym wystąpią czołowi polscy gitarzyści, członkowie legendarnych zespołów: Dżem, Perfekt, Budka Suflera, Laboratorium:
Leszek Cichoński “Guitar Workshop” & friends
Dariusz Kozakiewicz
Marek Raduli
Jerzy Styczyński
Damian Ukeje
zespół w składzie:
Tomasz Grabowy – bass
Robert Jarmużek – keyboard
Michał Bednarz – drums

Leszek Cichoński to ceniony polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów). Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje co roku 1 maja we Wrocławiu. W 2018 roku zagrało razem 7411 gitarzystów bijąc ponownie własny Rekord i ponad trzykrotnie poprzedni amerykański Rekord Guinnessa. Współpracował m.in. z ojcem polskiego bluesa Tadeuszem Nalepą, legendarnym jazzmanem Wojciechem Karolakiem i świetnymi amerykańskimi bluesmanami m.in. Carlosem Johnsonem i Johnem “Broadway” Tuckerem. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse, Hiram Bullock i Steve Vai. Dwa jego albumy: CD + DVD “Cichoński -The Best of Studio and Live” i autorski “Soba gram” były nominowane do prestiżowej nagrody Fryderyki 2009 i 2012. Odznaczony w 2017 roku Medalem Brazowym, a w 2023 Srebrnym Medalem “Gloria Artis – Zasłużony Kulturze” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem “Zasłużony dla Miasta Wrocławia”
Ostatnia płyta „Thanks Jimi Symphonic” Leszek Cichoński & Friends, została zarejestrowana w sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i jest symbolicznym podziękowaniem dla Hendrixa.
W programie swoich koncertów artysta wykonuje własne wersje standardów bluesowo-rockowych jak i jazzowych, utworów BB Kinga, Robbena Forda, Jimiego Hendrixa i Tadeusza Nalepy, a także autorskie kompozycje z płyty “Sobą gram”, która niedawno ukazała się na vinylu.

Bilety dostępne w sprzedaży online: https://blues.estrada.rzeszow.pl/oraz stacjonarnie w Rzeszowskich Piwnicach.