Lato w Rzeszowie pełne atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie

Po raz kolejny tegoroczne lato upłynie w Rzeszowie pod znakiem wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Cykl imprez pod hasłem „Atrakcje na wakacje” to w tym roku aż 350 propozycji dla mieszkańców i turystów.

To już trzecie lato, które w stolicy Podkarpacia upłynie pod hasłem autorskiego pomysłu prezydenta Konrada Fijołka – „Atrakcji na wakacje”. Kalendarz imprez przygotowanych przez miasto i jego partnerów jest bardzo bogaty i urozmaicony.

– To będzie wyjątkowy czas dla rzeszowian i naszych gości spoza miasta. Będziemy pracować dla was przez cały czas. Przez całe wakacje, codziennie będzie można spędzić wolny czas w ciekawy sposób. Zaplanowaliśmy 350 atrakcji, które zrealizują nasze instytucje, a także partnerzy i organizacje współpracujące z miastem. A już pierwsze dni czerwca pokazują, że rzeszowianie bardzo chętnie uczestniczą we wspólnej zabawie i piknikach. Serdecznie zapraszam na wszystkie wydarzenia – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na miłośników dobrej muzyki będą czekać przede wszystkim duże festiwale. Pierwszy z nich – Europejski Stadion Kultury odbędzie się już w najbliższy weekend w Parku Sybiraków. – Podczas koncertu głównego wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, czy grupa Brainstorm. Zapraszamy również do fosy Zamku Lubomirskich, gdzie będzie zlokalizowany klub festiwalowy. Całe to wydarzenie to łącznie blisko 30 różnych projektów – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Lipiec to ponadto Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, festiwal Letnie Brzmienia i XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. – Zjadą do nas zespoły z całego świata. 14 lipca zaplanowaliśmy otwarcie festiwalu i barwny korowód. 17 lipca odbędzie się koncert galowy w hali na Podpromiu – mówi Marcin Dziedzic.

28-29 lipca na rzeszowskich bulwarach odbędzie się natomiast Re: Rzeszów Festiwal, podczas którego wystąpią m.in.  Jann, Grzegorz Hyży, Rubens, Błażej Król, Sorry Boys, T. Love, dr Misio i Agnieszka Chylińska. 25-26 sierpnia na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej ostatni z dużych tegorocznych festiwali – Rockowa Noc.

Rzeszowskie Piwnice przygotowały m.in. plenerowe pokazy filmowe na skwerze kultury, czyli strefie przy fortepianie, nad wejściem do podziemnej trasy turystycznej. Ona także będzie czynna przez całe lato. Odbędą się także kolejne spacery historyczne po Rzeszowie, z cyklu „Oko na miasto”. Najbliższy rozpocznie się 4 lipca  o godz. 18 w rejonie zamku, przy pomniku Jana Pakosławica. 

Rzeszowski Dom Kultury przygotował m.in. półkolonie dla dzieci, które odbędą się w jego 12 filiach.

– To mnóstwo atrakcji, wycieczek i zorganizowanych zajęć dla uczestników. Przy okazji, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej będziemy także uczyć, jak należy się zachować, kiedy widzimy, że komuś obok dzieje się krzywda. Wraca także kurs języka i kultury amerykańskiej, który zorganizujemy wspólnie z gośćmi z naszego partnerskiego miasta – Buffalo. Będziemy obecni z piknikami rodzinnymi i kinem plenerowym na osiedlach. A na bulwarach będzie więcej potańcówek miejskich, na najbliższa zapraszamy 8 lipca – mówi Marzena Styga-Durak, dyrektor RDK.

Teatr Maska zaprasza w drugiej połowie sierpnia na spektakle „Pradawne Drzewo” oraz „Księżycowe Opowieści”, czyli jego najnowsze produkcje. W Biurze Wystaw Artystycznych zaplanowano m.in. kilka wystaw oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w każdą drugą i czwartą sobotę lipca i sierpnia. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprosi m.in. na wystawę zdjęć z Nowego Jorku i warsztaty w ramach „Letniej akademii fotografii”, które poprowadzi Mariusz Forecki, wybitny fotograf, dokumentalista.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała 60 wydarzeń w 15 różnych miejscach. Będą to spotkania z wartościową literaturą oraz wyjątkowymi gośćmi, którzy do Rzeszowa przyjadą w ramach trzeciego już cyklu „Ogrodów literackich”. Z kolei Muzeum Dobranocek to m.in. konkursy plastyczne, spotkania z bohaterami bajek – zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych. Na koniec wakacji uczestnicy zajęć zbudują z klocków lego Bolka i Lolka, którzy w tym roku obchodzą swoje 60. Urodziny. 

W organizację wydarzeń włączą się także organizacje i stowarzyszenia, które otrzymały od miasta dotacje na ten cel. W tym roku Rzeszów przeznaczył na nie 1,2 mln zł.

Kalendarz imprez wraz z informacjami na ich temat będzie dostępny na stronie internetowej www.erzeszow.pl. Aktualności mieszkańcy znajdą także na kanałach social mediowych Rzeszowa oraz instytucji organizujących poszczególne wydarzenia.

Konferencja prasowa pod hasłem – Atrakcje na wakacje, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa