Mieszkańcy Rzeszowa dla seniorów. Dwa programy społeczne z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego

„Zawieszony obiad kawa/herbata dla osób w wieku emerytalnym 65+” oraz „W zdrowym ciele, zdrowy duch” to nazwy dwóch zadań z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024, które są skierowane do starszych mieszkańców Rzeszowa. Miasto szuka organizacji, które podejmą się wykonania tych projektów.

Do 17 lutego Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa czeka na oferty w konkursie „Zawieszony obiad kawa/herbata dla osób w wieku emerytalnym 65+”. Zadanie pochodzi z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego i jest rozwinięciem inicjatywy zapoczątkowanej przez Spółdzielnię Socjalną „Polifonia Project” oraz działacza społecznego Tomasza Friedlandera.

– Chodzi o zapewnienie dwudaniowych obiadów oraz kawy lub herbaty dla 20 osób w wieku emerytalnym, zamieszkałym w Rzeszowie. Obiady zwycięska organizacja będzie musiała wydawać przez okres co najmniej 82 następujących nieprzerwanie dni. Realizacja musi przypadać na okres od 1 marca do 31 grudnia tego roku. Kiedy dokładnie – zdecyduje sam wykonawca – wyjaśnia Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UM Rzeszowa.

Dodaje, że miasto przygotowało na to zadanie 45 tys. złotych, a wkład oferenta nie jest wymagany. Podkreśla, że oferty należy składać przez specjalnie do tego stworzony generator, dostępny pod adresem: generatorNGO.erzeszow.pl. Szczegóły ogłoszenia .

Aktywny senior to zdrowy senior!

Kolejnym zadaniem z RBO, które skierowane jest w stronę seniorów i będzie koordynowane przez Wydział Polityki Społecznej jest „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jest ono skierowane do 100 seniorów zrzeszonych w organizacjach działających przy ODK ul. Kochanowskiego 29. Polega przede na utrzymaniu aktywności wśród starszych osób: nie tylko fizycznej, ale również kulturalnej, a nawet społecznej, związanej z podtrzymywaniem dobrego funkcjonowania w życiu codziennym.

– Chodzi między innymi o organizację zajęć z gimnastyki lub wieczorków tanecznych, koncertów, nordic walkingu. Dodatkowo trzeba zaplanować wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Z całym programem chcemy ruszać już na przełomie marca i kwietnia – podkreśla dyrektor Burnat.

Nabór do konkursu nie został jeszcze ogłoszony, ale na pewno ruszy jeszcze w styczniu. Na wykonanie tego zadania zwycięska organizacja otrzyma 50 tys. złotych. Informację o naborze będzie można znaleźć TUTAJ.

zdjęcie przedstawiające aktywnego seniora, fot. Adam Lampart, Urząd Miasta Rzeszowa