Mieszkańcy zdecydują, na co miasto wyda pieniądze z budżetu obywatelskiego

Do 7 października można głosować na zadania walczące o realizację w przyszłorocznym Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 107 zadań.

Projekty są podzielone na trzy kategorie:

Kategoria I – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej;
Kategoria II – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej;
Kategoria III – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

W pierwszej z nich są zebrane zadania, które ze względu na swój charakter oraz zasięg oddziaływania zaspokajają potrzeby mieszkańców miasta, niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Szacunkowa wartość zadania w tej kategorii nie może być wyższa niż 2 mln zł.

Do drugiej kategorii zaliczono projekty realizowane na terenie jednego osiedla. Pojedyncze zadanie nie może być tutaj droższe niż 400 tys. zł, a łączna kwota przeznaczona do sfinansowania najwyżej ocenionych zadań wyniesie w tej kategorii 6 mln zł.

Budżet ostatniej, trzeciej kategorii to 1 mln zł. Zawiera ona tzw. zadania miękkie, czyli np. organizację imprez czy zajęć dla mieszkańców. Maksymalna kwota na pojedyncze przedsięwzięcie to w tym przypadku 50 tys. zł.

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 5 września i potrwa do 7 października. Lista zadań wybranych do realizacji zostanie opublikowana 14 października. – Bardzo się cieszę, że mieszkańcy zgłosili tak wiele pomysłów, bo to oznacza, że chcą aktywnie uczestniczyć w zarządzaniu miastem i interesują się tym, co dzieje się w Rzeszowie. Zachęcam do oddawania głosów, budżet obywatelski to znakomity sposób na to, aby wpłynąć na zmiany zarówno w swoim najbliższym otoczeniu, jak i w skali całego miasta. To rzeszowianie sami zdecydują, co ich zdaniem trzeba zrealizować najpilniej – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.    

Rzeszowski Budżet Obywatelski jest realizowany od 2014 roku. Na inwestycje i zadania wybrane przez mieszkańców przeznaczono wówczas 5 mln zł. W kolejnych latach kwota sukcesywnie rosła i na przyszły rok wyniesie już 9 mln zł.  Na 2023 rok w najbardziej popularnej kategorii „działań osiedlowych” pula pieniędzy na pojedyncze zadania została zwiększona do 400 tys. zł. Do 9 milionów złotych wzrosła ogólna kwota Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Głosować można tradycyjnie, lub internetowo. Wszelkie informacje na temat RBO oraz zasady głosowania są dostępne na stronie internetowej www.erzeszow.pl. Można je otworzyć klikając baner w górnej części strony, lub poprzez Biuletyn Informacji Publicznej, otwierając kolejno zakładki: Konsultacje społeczne/ Rzeszowski Budżet Obywatelski/ Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2023 r./

https://bip.erzeszow.pl/pl/358-rzeszowski-budzet-obywatelski/56620-rzeszowski-budzet-obywatelski-na-2023-r/59548-glosowanie-w-sprawie-rzeszowskiego-budzetu-obywatelskiego-na-2023-rok.html