MPK wykorzysta deszczówkę do mycia autobusów

MPK Rzeszów rozbuduje myjnię dla autobusów. Modernizacja budynku pozwoli na potężne oszczędności wody i energii wykorzystywanej do mycia autobusów.

Myjnia zlokalizowana w zajezdni MPK przy ulicy Lubelskiej służy do mycia ponad 220 pojazdów. Projekt, który miejska spółka będzie realizować dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zakłada zastosowanie w budynku nowoczesnych, ekologicznych technologii, które będą skutkować oszczędnością wody, energii cieplnej i elektrycznej.

– Na dachu myjni zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 25 kW. Wentylacja będzie realizowana poprzez kanały z rekuperacją o sprawności odzysku ciepła na poziomie ok. 60 procent. Zamknięty obieg wody technologicznej używanej do mycia autobusów pozwoli na odzysk wody na poziomie 85 procent – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Całkowicie innowacyjnym rozwiązaniem będzie używanie wody deszczowej do mycia pojazdów. Deszczówka będzie zbierana z dachu budynku i placu wokół myjni. Po wstępnym oczyszczeniu ma być stosowana do mycia. Zbiornik retencyjny przeznaczony na wodę opadową ma mieć 8 metrów sześciennych pojemności.

Rozbudowa myjni będzie realizowana w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Projekt MPK o nazwie „Rozbudowa myjni autobusów zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” wygrał konkurs zorganizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska, do którego zgłoszono 56 różnych zadań. Dzięki temu do zadania wartego ponad 2,72 mln zł spółka otrzyma 1,91 mln zł dofinansowania.

Umowa z wykonawcą rozbudowy obiektu została już podpisana. Termin zakończenia prac to październik 2023 roku.

Rozbudowa myjni autobusów zlokalizowanej w zajezdni MPK przy ulicy Lubelskiej | wizualizacja: MPK Rzeszów