Nowa powieść Magdy Skubisz – ambasadorki Rzeszowa!

Magda Skubisz, przemyska pisarka i wokalistka jazzowa, napisała trzecią część sagi rodziny Tyszkowskich. Powieść pt. „Jemioła, klątwa i cholera” ukaże się 7 listopada br. Na jej okładce wydawca, oficyna „Media Rodzina”, informuje czytelników, że autorka jest ambasadorką Rzeszowa w jego staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r.

Czujemy się zaszczyceni. Dziękujemy i gratulujemy pisarce nowej książki. Z pewnością zyska spore grono czytelników, podobnie jak dwie poprzednie części sagi, bestsellerowe „Aptekarka” i „Czarci ogród”.

Treść powieści historycznych poświęconych losom przedstawicieli ziemiańskiego rodu, którzy posiadali rozległe dobra w okolicach Przemyśla, autorka osnuła wokół skandalizujących przed prawie dwustu laty związków braci Antoniego i Józefa Tyszkowskich z ich poddanymi – Rusinkami. Miłość pierwszego, powieściowa Katja, mogła być faktycznie „panną apteczną” (tytułową aptekarką), jak w XIX wieku nazywano kobiety zajmujące się ziołolecznictwem.

Oprócz wątku fabularnego wartością książek są również szeroko nakreślone tła życia mieszkańców XIX-wiecznej Galicji: społeczno-obyczajowe i etniczno-religijne.

„Motyw multi-kulti w dobrach Tyszkowskich zafascynował mnie chyba najbardziej” – mówiła Magda Skubisz w ubiegłorocznym wywiadzie udzielonym Anecie Gieroń z portalu „Biznes i Styl”, pytana o motywy, które skłoniły ją do zgłębienia historii Tyszkowskich. I zauważała, że ówczesna harmonijna koegzystencja Polaków, Żydów, Rusinów, Niemców może się wydawać wręcz niewiarygodna, jeśli zważymy to, co stało się w Galicji niespełna wiek później, w czasie II wojny światowej. A jednak była faktem.

W ostatnich latach wielokulturowość na powrót staje się cechą naszych ziem, choć występującą w nieco innej konstelacji narodowościowej. Jak pokazuje doświadczenie, zgodne funkcjonowanie osób różnych kultur i religii w ramach jednej społeczności, jednego społeczeństwa jest jednak możliwe. Wymaga jedynie wzajemnej otwartości i życzliwości mieszkańców, a także możliwości kultywowania przez nich wartości i tradycji, które określają ich tożsamość. Jak w czasach i miejscach, o których traktuje opowieść Magdy Skubisz.

W trzeciej części sagi nowym kontekstem perypetii bohaterów będzie m.in. epidemia cholery, jaka dziesiątkowała ludność Galicji w połowie XIX w. Zapewne znów dowiemy się czegoś o roli panien aptecznych, tym razem w sytuacji kryzysu zdrowotnego na ogromną skalę!

Czekamy z niecierpliwością!